Na deskach licznych teatrów – zwłaszcza w Roku Moniuszkowskim – wystawiane są kolejne inscenizacje Halki czy Strasznego dworu. Rzadziej natomiast przyznajemy się do nieznajomości innych dzieł Moniuszki, a także do tego, że duża część jego dorobku nie została dotąd opublikowana drukiem, nagrana i wydana na płytach. Wstydliwie przemilczamy fakt, że dzieł wokalno-instrumentalnych, w tym najpopularniejszych oper, słuchamy tylko w opracowaniach.
Ich autorami są m.in. Kazimierz Sikorski, Grzegorz Fitelberg, Włodzimierz Ormicki, Adam Münchheimer czy Władysław Żeleński. Znajomość jedynie opracowanych partytury utrudnia – wręcz uniemożliwia – prace badawcze nad najważniejszą częścią spuścizny Moniuszki. Dlaczego nie znamy autentycznych partytur Moniuszkowskich? Czy partytury te w ogóle przetrwał do naszych czasów? A jeśli nie, czy istnieje szansa ich zrekonstruowania? Co już zostało w tej kwestii zrobione, a na co wciąż czekamy?
Gościem audycji będzie muzykolog Maciej Prochaska, autor rekonstrukcji partytur Moniuszkowskich, m.in. kantaty Widma, komediooper Karmaniol i Nocleg w Apeninach, opery Szwajcarska chata i Halki wileńskiej.
***
Na audycję "Moniuszko - historia prawdziwa" zapraszamy we wtorek (23.07) w godz. 22.00-22.40. Program poprowadzi Piotr Matwiejczuk.
mko