- Dworzec Centralny w Warszawie stał się zabytkiem
- Inicjatorem wpisu dworca do rejestru jest Mazowiecki Konserwator Zabytków profesor Jakub Lewicki
- Wiceminister kultury oraz Generalna Konserwator Zabytków Magdalena Gawin nie wykluczyła, że kolejne remonty wnętrz zmienią wystrój budynku
Dworzec oddano do użytku pod koniec 1975 roku po trzech latach budowy. Był to wtedy najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Magdalena Gawin podkreśliła w czasie uroczystości, że wpis jest po to, by chronić unikalną architekturę dworca. Wiceminister zwróciła uwagę, że budynek dworca jest bardzo wartościowym przykładem architektury modernistycznej drugiej połowy dwudziestego wieku.
Przyznała, że przebudowa wnętrza, którą zakończono w 2015 roku zakłamała spójność architektoniczną. Magdalena Gawin nie wykluczyła, że kolejne remonty wnętrz zmienią wystrój budynku.
Inicjatorem wpisu dworca do rejestru jest Mazowiecki Konserwator Zabytków profesor Jakub Lewicki. Od teraz każda przebudowa dworca musi być konsultowana z konserwatorem. Profesor Lewicki przyznał, że na razie nie zapadła decyzja, co się stanie z reklamami, które są widoczne na szklanej fasadzie budynku. Podkreślił, że musi w tej sprawie powstać spójny plan. Od wielu lat przeciwko reklamom na fasadzie dworca protestowały organizacje społeczne.
Dworzec Centralny to jeden z najmłodszych zabytków w Polsce. Prezes PKP Krzysztof Mamiński przypomniał, że zastosowano w czasie jego budowy najnowocześniejsze w tych czasach rozwiązania. To tam pojawiły się pierwszy raz w Polsce automatycznie otwierane drzwi wejściowe. To tam pojawiły się najnowocześniejsze kolorowe monitory i schody ruchome wyprodukowane za Zachodzie, a nie w Związku Radzieckim - mówił prezes.
Według danych Urzędu Transportu Kolejowego rocznie Dworzec Centralny obsługuje 15 milionów pasażerów.
pkur