Literacki i filmowy powrót pianisty

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2010 17:40
Reportaż o Władysławie Szpilmanie i jego "Pianiście"
Audio

  Władysław Szpilman z dyr. Rozgłośni Polskiego Radia prof. Romanem Jasińskim, 1946. Fot. stary.znak.com.pl

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Punktem wyjścia reportażu Powrót pianisty jest historia powstania nagrodzonego trzema Oskarami filmu Romana Polańskiego Pianista. Jednak  fragmenty relacji z planu filmowego posłużyły przede wszystkim do nakreślenia sylwetki Władysława Szpilmana – pianisty i kompozytora, który cudem przeżył czas wojennej zagłady, ukrywając się w jednym z domów spalonej po powstaniu Warszawy. W reportażu, który nadajemy w 10. rocznicę śmierci artysty (reż. W. Modestowicz, 2008 r.), o Władysławie mówią : Halina Szpilmanowa – żona kompozytora – oraz jego  synowie: Krzysztof i Andrzej Szpilmanowie; Jolanta Lothe i Piotr Lachmann (mieszkający w domu, w którym Szpilman przeżył  najcięższe chwile okupacji ).

Bohatera audycji  wspominają również : Roman Polański, Irena Santor, Edward Pałłasz i Krzysztof Jakowicz. Fragmenty  książki Władysława Szpilmana interpretuje Jarosław Gajewski, a w rolę narratora wcielił się Tomasz Marzecki.

Autorka audycji – Barbara Grębecka.

6 lipca (wtorek), godz. 20:30

Czytaj także

Władysław Szpilman- WIELKIE GŁOSY odc. 12

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2010 09:15
Tym żyło Radio - WIELKIE GŁOSY odc. 12
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pianista od "Czerwonego autobusu"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 00:00
6 lipca 2000 roku zmarł Władysław Szpilman, kompozytora i pianisty, przez kilkadziesiąt lat związany z Polskim Radiem, twórca niezapomnianych przebojów, jak: "Czerwony autobus", "W małym kinie" i "Nie wierzę piosence".
rozwiń zwiń