Nagrodę Specjalną - Kreator Kultury otrzymał Paweł Althamer- rzeźbiarz, twórca instalacji artystycznych i filmów wideo.
W kategorii film nagrodę otrzymali ex-equo reżyser Borys Lankosz, debiutujący w ubiegłym roku swoją pierwszą fabułą - filmem "Rewers" i autor zdjęć do tego filmu Marcin Koszałka oraz Xawery Żuławski, który przeniósł powieść "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" Doroty Masłowskiej na duży ekran.
Paszportem "Polityki" w kategorii teatr wyróżniono Sandrę Korzeniak za rolę Marylin Monroe w spektaklu "Persona Tryptyk Marylin". Sztukę w reżyserii Krystiana Lupy wystawił Teatr Dramatyczny w Warszawie.
W kategorii literatura wyróżniono Piotra Pazińskiego, autor noweli "Pensjonat".
Paszport "Polityki" za muzykę poważną otrzymała Barbara Wysocka za reżyserię "Zagłady Domu Usherów" w warszawskim Teatrze Wielkim. Była ona także nominowana w kategorii teatr.
Nagrodę w kategorii muzyka popularna otrzymał Łukasz Rostkowski (L.U.C.). za album "39/89 Zrozumieć Polskę".
Malarz i performer Karol Radziszewski został wyróżniony w kategorii sztuki wizualne za wystawę "Siusiu w torcik". Wystawiono ją w warszawskiej Zachęcie.
Nagrody dla młodych twórców, zasłużonych w minionym roku dla polskiej kultury i sztuki "Polityka" przyznała po raz 17. Tygodnik wyróżnia twórców młodych, ambitnych, niezależnych i oryginalnych, tych którzy będą decydować wkrótce albo już teraz zaczynają decydować o obliczu polskiej kultury i którzy będą jej ambasadorami.
Laureatami poprzednich konkursów byli, między innymi, Kasia Nosowska, Olga Tokarczuk, Grzegorz Jarzyna, Dorota Masłowska, Leszek Możdżer, Rafał Blechacz, Jan Klata, Maja Kleczewska, Maria Peszek i Małgorzata Szumowska.