Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Skrzypowy im. Henryka Wieniawskiego odbył się w Warszawie w stulecie urodzin kompozytora, w roku 1935, z inicjatywy bratanka Henryka - Adama Wieniawskiego. Od 1952 roku do dziś konkursy odbywają się w Poznaniu.
W dniach od 8 do 23 października na konkursowej estradzie pojawi się 53. skrzypków pochodzących z 20 krajów świata. Przewodniczącym Jury będzie wybitny skrzypek i dyrygent Maxim Vengerov, a honorową przewodniczącą Jury jest Ida Haendel, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych skrzypaczka polskiego pochodzenia.
Konkurs przebiegać będzie w czterech etapach. Pierwszy obejmuje utwory solowe Bacha, Kaprysy Paganiniego i Wieniawskiego oraz utwór dowolny. W drugim kandydat prezentować będzie wybraną przez siebie Sonatę z towarzyszeniem pianisty. Trzeci etap to występ kandydata w wybranym koncercie skrzypcowym W. A. Mozarta z orkiestrą. Nowością w 76-letniej historii imprezy będzie występ skrzypka jako kameralisty w Symfonii koncertującej, także Mozarta. W finale zaplanowano wykonanie wybranego koncertu Henryka Wieniawskiego oraz wybranego koncertu z listy dziesięciu zaproponowanych przez organizatorów z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego. Przewidziane są trzy nagrody regulaminowe – pierwsza to 30.000 Euro i Złoty Medal.
W oczekiwaniu na konkursowe emocje przez cały wrzesień w Dwójce będziemy przypominać i wspominać laureatów poprzednich konkursów, zarówno z archiwów radiowych (co piątek o godz. 13:00 w paśmie Koncerty z pamięci) jak i z nagrań płytowych (to w soboty w Dużej czarnej, także o godz. 13:00).
Koncerty z pamięci
2 września
Wspomnienia II i IV Konkursu, a słuchać będziemy m. in. Wandy Wiłkomisrskiej, Juliana Sitkowieckiego i Charlesa Tregera.
9 września
VII Konkurs i Wadim Brodski
16 września
VIII Konkurs – koncert przewodniczącego Jury Henryka Szerynga a także występy Keiko Urushihary
23 września
IX Konkurs. Usłyszymy Ewgenija Bushkova i Roberta Kabarę
30 września
Wspomnienia z X Konkursu (Bartłomiej Nizioł, Piotr Pławner) oraz z XII Konkursu (Alena Baeva)
Duża czarna
3 września
Ginette Neveu
10 września
Henry Temianka, Borys Goldstein, Józef Chasyd
17 września
Ida Haendel, Bronisław Gimpel
24 września
Julian Sitkowiecki
1 października
Wanda Wiłkomirska