Rozpoczyna się 7. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 18:41
Motywem tegorocznego Festiwalu, który znalazł się wśród wydarzeń promujących nasze przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, będzie muzyka o korzeniach europejskich z licznymi wpływami innych kultur.

Koncert inauguracyjny 25 września o godz. 18 w Sali Kongresowej  otworzy Urszula Dudziak Superband.

Urszula Dudziak zaprezentuje premierowy projekt, specjalnie przygotowany na 7. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Niezwykle oryginalny język Urszuli Dudziak z energetycznymi interpretacjami Superbandu dadzą mieszankę świeżą i niezwykle interesującą.

Koncert inauguracyjny uświetni dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy, Femi Kuti, nigeryjski muzyk, ikona afrobeatu, najstarszy syn Feli Kutiego. Podobnie jak ojciec, w swojej twórczości porusza tematy polityczne oraz społeczne dotyczące dzisiejszej Nigerii i Afryki. Sprawy, o które poprzez swoją muzykę walczy Femi, a wcześniej jego ojciec, mimo zakazów władz nigeryjskich poznał cały świat. Ten wyjątkowo charyzmatyczny artysta wystąpi w Warszawie wraz ze swoim wieloosobowym zespołem Positive Force.

Bezpośrednio po koncercie ok. godz. 21 odbędzie się Afrobeatowe Afterparty w Klubie Festiwalowym, Bratnia Szatnia – Teatr Studio PKiN.

Poza koncertem inauguracyjnym wszystkie pozostałe koncerty odbędą się w namiocie festiwalowym usytuowanym od strony ul. Świętokrzyskiej przy Pałacu Kultury i Nauki. Codziennie od 26.09 do 1.10  o godz. 19.00 wyruszać będziemy w muzyczną podróż po Europie. Wystąpią gwiazdy z Portugalii – Sara Tavares i z Hiszpanii – mistrzyni flamenco Carmen Linares oraz galicyjska performerka Mercedes Peón. Muzyczny szlak tegorocznej edycji przebiega również przez Niemcy, których reprezentantem będzie, wykonujący muzykę średniowieczną, Corvus Corax. Z Finlandii usłyszymy mistrzowski repertuar na akordeonie Marii Kalaniemi, a ze Szwecji mocne wydanie muzyki folkowej w wykonaniu Hoven Droven. Dzień Śródziemnomorski wypełni swoim wyjątkowym głosem Aynur. Pochodząca z Turcji kurdyjska artystka wykonywać będzie utwory zarówno w języku kurdyjskim, jak i tureckim. Tego samego wieczoru udamy się do Grecji, za sprawą mistrza Psarantonisa – wirtuoza liry. Dzień później delektować się będziemy złotymi głosami korsykańskich pieśniarzy z zespołu Barbara Furtuna. Wydarzeniem 7. edycji Festiwalu będzie na pewno koncert The Idan Raichel Project z Izraela prezentującego muzyczną mieszankę smaków etiopskich i bliskowschodnich. Ostatniego dnia festiwalu, 1.10 o godz. 12.00, podczas koncertu Dzieci Świata na Skrzyżowaniu Kultur młodzi artyści z Egiptu za pomocą tańca, śpiewu i gry na instrumentach przybliżą polskiej publiczności własną kulturę. Bezpośrednio po koncercie ok. godz. 13 UNICEF wspólnie z Uniwersytetem Muzycznym im.  Fryderyka Chopina zaprasza wszystkie dzieci w podróż do świata muzyki afrykańskiej. Zabawy muzyczne dla najmłodszych poprowadzi Leszek Lorent, muzyk - perkusista.

Festiwal zamknie o godz.19 koncert Mistrzowie Warsztatów na Skrzyżowaniu Kultur z udziałem mistrzów warsztatów muzycznych i ich uczniów. Wyjątkowym wydarzeniem, które może mieć miejsce tylko na Skrzyżowaniu Kultur będzie wspólny występ wszystkich mistrzów.

W ramach około festiwalowych wydarzeń odbędzie się przegląd filmowy „Muzyka w Filmie”. Od 26 do 30 września w Kinotece będzie można zobaczyć filmy dokumentalne i fabularne. Każdy z sześciu obrazów przedstawi widzom inną kulturę i zapozna z różnymi gatunkami muzycznymi. Niektóre z postaci zobaczymy nie tylko na kinowym ekranie, ale także na muzycznej scenie festiwalu!

Przez cały tydzień, organizatorzy zapraszają do chłonięcia festiwalowej atmosfery w Klubie Festiwalowym Bratnia Szatnia przy Teatrze Studio w PKiN – w programie m.in. muzyka nie tylko artystów tegorocznej edycji  i niepowtarzalne nocne jam sessions.

 

Lokalizacje:

1. Sala Kongresowa: Koncert inauguracyjny 25 września do o godz. 18,

2. Namiot festiwalowy - Pałac Kultury i Nauki od strony ulicy Świętokrzyskiej:  26 - 30.09 koncerty o godz. 19.00 oraz 1.10 godz. 12.00 i 19.00

3. Klub Festiwalowy: Bratnia Szatnia wejście do Teatru Studio, PKiN

4. Kinoteka Pałac Kultury i Nauki (wejście od Al. Jerozolimskich): przegląd „Muzyka w filmie”