Na estradzie Studia Koncertowego Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego pojawili się znakomici wykonawcy: muzycy ludowi z Kurpi, laureaci konkursu z lat ubiegłych (Muzykanci, Swoją Drogą, Kwadrofonik oraz ubiegłoroczni zwycięzcy Agata Siemaszko i Kuba "Bobas" Wilk), a także znakomici goście: Się Gra, Čači Vorba, Mazovian Quintet, Mostar Sevdah Reunion, Trio Petrakis-López-Chemirani i Maria Simoglou .
Wszystkie te koncerty transmitowaliśmy na naszej antenie i w internecie. Do wydarzeń festiwalowych będzie można wrócić dzięki zapisowi wideo: pierwszy koncert jest już dostępny natomiast kolejne pojawią się na naszych stronach wkrótce.
Jednym z najważniejszych elementów Festiwalu - od samego jego zarania - jest konkurs dla wykonawców, mający zachęcać rodzime zespoły do twórczego wykorzystania folkloru. W tym roku Grand Prix otrzymał zespół Poszukiwacze Zaginionego Rulonu. Jak powiedziała Małgorzata Makowska, był to niespodziewany sukces, ale cieszy się, że jury doceniło muzykę polską. Niech to będzie zachętą dla kolejnych artystów, tym bardziej, że według członkini Poszukiwaczy Zaginionego Rulonu wcale nie jest trudno dotrzeć do autentycznego repertuaru.
Więcej o laureatach tutaj a komplet wyników w tym artykule .
Jak co roku przyznano laury za Folkowy Fonogram Roku (nagrodę otrzymał zespół Čači Vorba za płytę "Tajno Biav") oraz Fonogram Źródeł (triumfowało nagranie "Jest drabina do nieba. Część druga" Wydawnictwa In Crudo). A publiczność i internauci mogli wybrać swoją ulubioną płytę spośród dotychczas nagrodzonych w obu konkursach.
Z okazji 15. edycji festiwalu Polskie Radio wydało wyjątkową płytę: wybór najlepszych nagrań konkursowych, szczególną kronikę folkowego konkursu. Zobacz więcej
Zapraszamy też do odwiedzania strony Festiwalu "Nowa Tradycja" - znajdą tam Państwo wiele informacji, nie tylko o 15. Festiwalu, ale i o jego historii, w tym liczne galerie zdjęć.