- W najbliższą sobotę, 10 listopada, na scenie warszawskiego Klubu Palladium we wspólnych programach wystąpią Kapela ze Wsi Warszawa z Mercedes Peón oraz węgierskie trio Airtist z Pablopavo i Praszasem. Każdy z artystów zaprezentuje też własny materiał koncertowy - wyjaśnia Mateusz Dobrowolski ze Stowarzyszenia Transetnika, pomysłodawca projektu.
O EtnoUgorze w Trójce opowiadali już Pablopavo, Dewot i Szaja Bisurman >>
Mercedes Peón jest jedną z najważniejszych postaci hiszpańskiej sceny world music. Jest nie tylko wykonawcą, ale i badaczem galicyjskiej tradycji. - Przez 20 lat żyłam w małych miejscowościach i gospodarstwach Galicji gromadząc utwory, które tam się zachowały. Dla mnie to czas rozwoju osobistego i artystycznego - opowiadała charyzmatyczna wokalistka, multiinstrumentalistka, producentka goszcząc w "Programie Alternatywnym" .
Po latach nagrywania lokalnych zespołów i śpiewaków na dyktafon, nauki tradycyjnych tańców i gry na kolejnych instrumentach zdecydowała o nagraniu własnej płyty. - Najpierw była współpraca z Manu Chao , a dopiero po pięciu latach, w małej wytwórni, wyszła moja płyta. Musiałam najpierw zrozumieć dlaczego chcę wyjść na scenę i co chcę przekazać. To było bardzo osobiste doswiadczenie - wspomina.
Posłuchaj innych rozmów trójkowych dziennikarzy z gwiazdami sceny muzycznej >>>
Mercedes Peón podkreśla, że nie byłaby sobą, gdyby nie tworzyła po galicyjsku, język buduje jej tożsamość. Ale dla odbiorców jej twórczości nieznajomość języka nie jest przeszkodą dla rozumienia jej przekazu.
- Muzyka jest niezbędna dla wyrażenia emocji. Kiedy nie będę miała już nic do powiedzenia, ani potrzeby wyrażania siebie, przestanę komponować - zakończyła.
Dlaczego ogoliła głowę i czy jest feministką? Czym dla Mercedes jest Galicja i kiedy zainteresowała się muzyką tego regionu? Dowiesz się także słuchając całego spotkania w "Programie Alternatywnym". W audycji podajemy także terminy kolejnych koncertów artystki w Polsce.
W ramach projektu "EtnoUgór – Jedna Europa Wiele Kultur II" powstaną nagrania wspólnej pracy wybitnych artystów światowej sceny world music razem z wybranymi warszawskimi zespołami sceny etno/folk/alternatywnej w studiach nagraniowych Polskiego Radia. Szczegóły i program imprezy na www.etnougor.pl.