W Dwójce raźniej z Marianem Opanią

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 09:00
Redaktor w "Człowieku z żelaza", Węgiełek w ”Lalce”, profesor Zybert w ”Na dobre i na złe”, ale już nie prezydent Kaczyński w filmie ”Smoleńsk”. Marian Opania będzie gościem Jacka Wakara.
Marian Opania
Marian OpaniaFoto: wikipedia/wolne zasoby/autor: Remigiusz Józefowicz

Wybitnego aktora spytamy o rolę w najnowszym monodramie w Teatrze Ateneum (i pierwszym monodramie w swoim dorobku), słynnym zielonym stoliku do gry w kości, mistrzach zawodu, kulisach otrzymania roli Winkela w "Człowieku z żelaza" Andrzeja Wajdy. Marian Opania opowie o wydobyciu się z ogromnych kompleksów i walce z alkoholizmem.

Na audycję zaprasza Jacek Wakar.

19 lipca (piątek), godz. 18.00

***

Marian Opania karierę zaczynał od filmu i to od razu u Wajdy, debiutując w ”Miłości dwudziestolatków”. W Człowieku z żelaza” przejmująco kreował redaktora Winkela, sługusa reżimu, który w strajkującej stoczni ma zbierać materiały kompromitujące jednego z głównych przywódców protestu. Tymczasem niesiony historycznymi zdarzeniami, przemienia się wewnętrznie, ale jako produkt systemu pozostaje samotny między światem aparatczyków PRL-u a ludźmi Solidarności.

Później aktor grał między innymi w "Awansie" Zaorskiego, "Indeksie" Kijowskiego,"Dreszczach" Marczewskiego, "Zmiennikach" Chęcińskiego.

Na deskach Teatru Klasycznego, z którym był związany przez 13 lat zabłysnął monodramem "Moskwa-Pietuszki" Wienedikta Jerofiejewa”, z równym sukcesem przeniesionym później do Teatru Telewizji. W Ateneum, w ”Kubusiu Fataliście i jego Panu” według Denisa Diderota w reżyserii Andrzeja Pawłowskiego przy oszczędnych środkach wyrazu stworzył niezapomnianą postać Kubusia jako pijaka.

Puławianin z urodzenia, warszawianin z wyboru, świętujący niedawno 70 urodziny, ten niezwykle wszechstronny aktor zachwycał również jako interpretator piosenek w muzycznych spektaklach "Wysocki", "Brel" i "Hemar" .

Uhonorowany licznymi wyróżnieniami, między innymi w 1970 roku za role w filmach "Skok" i "Sąsiedzi" Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego, w 2003 - I nagrodą w plebiscycie "TeleRzeczpospolitej" na najpopularniejszego aktora, a w 2004 roku ”Wielkim Splendorem” przez Teatr Polskiego Radia.
W 2012 roku aktor wywołał medialną burzę i krytykę w środowiskach polskiej prawicy odmawiając roli prezydenta Lecha Kaczyńskiego w filmie ”Smoleńsk” Antoniego Krauze.

kw

Zobacz więcej na temat: FILM TEATR
Czytaj także

Barbara Ptak: ja po prostu projektuję kostiumy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 19:54
"Ziemia Obiecana", "Faraon”, "Noce i dnie” i wiele wiele innych filmów – to właśnie Barbara Ptak stworzyła kostiumy występujących w nich aktorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W Dwójce raźniej" z Jackiem Bławutem

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 09:00
Operator i reżyser, twórca wielokrotnie nagradzanych filmów dokumentalnych takich jak "Nienormalni", "Miałem przyjaciela", "Born Dead", "Wojownik" będzie gościem Magdaleny Juszczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nienormalni: im zawdzięczamy to, że jesteśmy

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 19:10
– Oni nie mogą całe życie przemykać się bocznymi bramami. Osoby niepełnosprawne są na swój sposób niezwykłe – opowiada autor filmu "Nienormalni”, Jacek Bławut.
rozwiń zwiń