- To jest po prostu fizyczna przyjemność obcowania z formą, z kolorem, ze światłem. (...) Na tej wystawie można pobyć, zapomnieć o świecie, o kłopotach, o ekonomii, o polityce - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Zofia Gołubiew.
Roberto Matta, o którego obrazach mowa, to ostatni z wielkich surrealistów. Artyście, który inspirował Tadeusza Kantora i Alfreda Lenicę, poświęcona jest wystawa w krakowskim Muzeum Narodowym.
Nosi ona tytuł "Matta. Człowiek i Wszechświat" i jest pierwszą retrospektywą Roberto Matty w Polsce. Urodzony w 1911 roku Chilijczyk, w 1933 roku osiadł w Paryżu. Był przyjacielem Andre Bretona, Pabla Picassa, Marcela Duchampa i Salvadora Dali. Uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych artystów XX wieku.
Wystawa w Krakowie prezentuje 25 dzieł malarza wypożyczonych z ważnych europejskich kolekcji muzealnych i od rodziny artysty. Figuratywno-abstrakcyjne malunki ukazują kosmiczne sfery, jego sztuka umiejscawiana jest między surrealizmem a szkołą nowojorską.
***
W Dwójce zapraszaliśmy też do Galerii Plenerowej w Łazienkach Królewskich w Warszawie, gdzie przez trzy miesiące będzie można oglądać cykl wystaw "Francuski Plakat Kulturalny". Pokazywane będą równocześnie prace Michela Bouveta oraz Alaina Le Querneca - wybitnych grafików francuskich związanych z Polską Szkołą Plakatu.
Gościem "Wybieram Dwójkę" był również Dariusz Fedor - redaktor naczelny "Kontynentów", magazynu o podróżach, zawierającego reportaże, osobiste relacje reporterów, fotografów i podróżników.
Audycję prowadziła Katarzyna Nowak.
usc