Kwatera Łączka na Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 19:30
W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego” porozmawiamy o Kwaterze Ł zwanej Kwaterą na Łączce miejscu pochówku pomordowanych przez organa bezpieczeństwa publicznego PRL.
Kwatera na Łączce
Kwatera na ŁączceFoto: Wikipedia domena publiczna

Bezimienne zbiorowe mogiły, nocne pochówki więźniów straconych strzałem w tył głowy. Milczenie katów z UB. O ofiary nikt nie miał prawa się upomnieć. Kwatera na Łączce – przy murze Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach powoli odkrywa swoje ponure tajemnice.
Ujawnia szczątki pomordowanych w latach 1945–1956 w więzieniu mokotowskim. Tożsamość niektórych udało się zidentyfikować.
Na spotkanie z prof. Andrzejem Paczkowskim i prof. Krzysztofem Szwagrzykiem zaprasza Hanna Maria Giza
10 sierpnia (sobota), godz. 16.00

Zobacz więcej na temat: bezpieka stalinizm
Czytaj także

Awans w UB. Kto i dlaczego chciał zostać ubekiem?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 21:15
W 1953 roku tajne służby Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego osiągnęły najwyższy pułap trwającego nieprzerwanie od 1944 roku rozwoju strukturalnego i etatowego. Skąd wzięły się te tysiące funkcjonariuszy UB?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sowiecki wywiad o zamachu majowym. "Tego nikt się nie spodziewał"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 12:00
Jak Moskwa reagowała na dramatyczne wydarzenia z 1926 roku w Warszawie? Z kim z polskich polityków dyplomacja sowiecka próbowała w latach 20. współpracować? W Dwójce rozmawialiśmy z historykiem, który dotarł do nieznanych dotychczas materiałów archiwalnych…
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ta katastrofa była zamachem". "Nie, to był wypadek"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 18:00
70 lat temu w katastrofie lotniczej zginął premier polskiego rządu na emigracji i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski. W Dwójkowej dyskusji spotkali się badacze prezentujący dwie skrajne hipotezy wyjaśniające przyczyny wydarzeń na Gibraltarze.
rozwiń zwiń