Dekada z Warszawą Singera

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 12:00
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy na temat X Festiwalu Kultury Żydowskiej - Warszawa Singera. Honorowym gościem imprezy będzie syn Isaaca Bashevisa Singera, izraelski dziennikarz Israel Zamir.
Fragment plakatu Festiwalu Warszawa Singera
Fragment plakatu Festiwalu Warszawa SingeraFoto: mat. prasowe

Na festiwalu w tym roku zagrają m.in. jazzman Tomasz Stańko z zespołem Tomasz Stańko New York Quartet, kanadyjski pianista i kompozytor jazzowy Ron Davis, Kroke, trio Horny Trees, znany z poprzednich edycji Joshua Nelson, zwany "księciem muzyki gospel" oraz kwartet Hozim. Nie zabraknie również przedstawień teatralnych. Spektakle inspirowane twórczością Isaaca Bashevisa Singera przedstawią: Compagnie du Hasard z Francji ("...a teraz pada śnieg!") i Teatr Żydowski z Bukaresztu ("Yentl"). Wystawione zostanie także widowisko kukiełkowe "The Dybbuk Between Two Worlds" w wykonaniu izraelskiego Teatru Narodowego Habima, a także "Marienbad" w reż. Macieja Wojtyszki i "Kafka tańczy" w reż. Lecha Mackiewicza, oba zrealizowane na deskach Teatru Żydowskiego. Teatr Formy Józefa Markockiego zaprezentuje pantomimę "Proces", inspirowaną twórczością Franza Kafki. Tegoroczny festiwal, którego organizatorem jest Fundacja Shalom, potrwa od 24 sierpnia do 1 września. Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest prawie 200 wydarzeń kulturalnych - wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych oraz innych atrakcji. Gościem Pawła Sawickiego o godz. 8:35 będzie Gołda Tencer - dyrektor Fundacji Shalom.

O godz. 7.50 naszym gościem będzie Maciej Fortuna - trębacz jazzowy. Opowie o swoim nowym projekcie "Electroacoustic Transcription of Krzysztof Penderecki film Music", którego prapremiera odbędzie się w najbliższą sobotę, na największym festiwalu sztuki na świecie Fringe Festival w Edynburgu. Koncepcja polega na elektronicznym przetwarzaniu dźwięku trąbki w kontekście fragmentów zaczerpniętych z muzyki filmowej, m.in. z „Rękopisu znalezionego w Saragossie” oraz z „Szyfrów”. By dopełnić mocy dźwięku przestrzeń video wypełnią wizualizacje (VJ Pillow) osadzone w kontekście cytowanych filmów. Amerykańska premiera projektu zaplanowana jest na 11 listopada w Chicago w ramach All Souls Jazz Festival. I wreszcie premiera polska: odbędzie się 23 listopada 2013 w dniu 80. urodzin kompozytora.
Nie zabraknie cyklu "Piosenka z rekomendacją". Tym razem utwory zaproponuje Państwu Zygmunt Krauze. Nasza nowa konkursowa płyta tygodnia natomiast to "Silent Ways" duńskiej wokalistki jazzowej Cecilie Norby. W zespole towarzyszącym m.in. Lars Danielsson na kontrabasie, Leszek Możdżer na instrumentach klawiszowych i Nguyên Lê na gitarze. Wydawnictwo firmy ACT.
Na audycję zaprasza Paweł Sawicki.
22 sierpnia (czwartek), godz. 6.00-9.00

Zobacz więcej na temat: kultura żydowska
Czytaj także

Jak wyglądał żydowski Lublin. Książka Bałabana

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 20:57
Reprint przewodnika po lubelskiej dzielnicy żydowskiej z 1919 r. "Żydowskie miasto w Lublinie" Majera Bałabana wydał lubelski Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Pilch: nie chciałem napisać ciemnej książki

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2013 10:00
- Być może z wiekiem wychodzą na wierzch temperamenty bardziej posępne. Być może demony są wtedy bardziej widoczne - mówił w Dwójce Jerzy Pilch, opowiadając o swojej najnowszej powieści "Wiele demonów".
rozwiń zwiń