Pamiętne momenty festiwalu w Jarosławiu - transmisja!

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 13:37
O tegorocznej edycji festiwalu "Pieśń Naszych Korzeni" w specjalnym wydaniu audycji "Przestrzenie kultury" opowiedzą artyści, uczestnicy i organizatorzy jarosławskiego święta muzyki dawnej.
Bornus Consort
Bornus Consort Foto: Michał Żołyniak, materiały promocyjne

Głównym tematem XXI festiwalu "Pieśń Naszych Korzeni" były psalmy. W programie znalazły się m.in. psalmy tureckie, hebrajskie oraz opracowania psalmów w języku litewskim i ukraińskim.

Festiwal rozpoczął się 18 sierpnia koncertem zespołu Bornus Consort, który wykonał XVI-wieczne "Melodie na Psałterz Polski” autorstwa Mikołaja Gomółki do tekstów Jana Kochanowskiego.

Usłyszeliśmy "Psalmodię łacińską" i kantylację Pisma Świętego w wykonaniu Marcela Pérèsa oraz tradycyjne Nieszpory polskie w wykonaniu Adama Struga i Monodii Polskiej oraz psalmy hebrajskie w wykonaniu Ars Cantus.

Atrakcją dla miłośników muzyki dawnej była piątkowa (23 sierpnia) noc psalmów, w trakcie której zespoły z Polski, Litwy i Ukrainy wykonały psalmy z Psałterza Dawidowego Mikołaja Gomółki.

Na finał (sobota, 24 sierpnia) zabrzmi Barokowa Orkiestra Wyszehradzka, Sonatores Pannoniae, która wspólnie z włoskimi muzykami z zespołu Contrasto Armonico, wykona monutmentalne dzieło Claudia Monteverdiego, Vespro della Beata Vergine (Nieszpory Maryi Panny).

Tuż przed tym wydarzeniem na specjalną audycję poświęcą festiwalowi zaprasza Justyna Piernik.

24 sierpnia (sobota), godz. 12.00.

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

Nelson Goerner: muzyka Nowakowskiego jest dla pianisty idealna

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 10:00
- Muzyka Nowakowskiego jest bardzo dobrze napisana i zasługuje na to, żeby przedstawić ją szerszemu gronu odbiorców - mówił w Dwójce Nelson Goerner. Pianisty mogliśmy posłuchać na festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cezary Zych: staram się namawiać muzyków, aby wierzyli w swoje siły...

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 10:25
– Moje miejsce jest z ludźmi, którzy rezygnują z funkcjonowania na poziomie gwiazdorskim. Są to muzycy, którzy są nadal wierni idei pracy organicznej – mówił na antenie Dwójki Cezary Zych, dyrektor festiwalu "Muzyka w Raju".
rozwiń zwiń