"I ja żyłem w Arkadii..."

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 16:55
W audycji "Jest taki obraz" będziemy rozmawiać o dziele Guercina "Et in Arcadia ego". Wystawę prac włoskiego malarza "Guercino. Triumf baroku" można obecnie zobaczyć w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Fragment obrazu Guercina Et in Arcadia Ego
Fragment obrazu Guercina "Et in Arcadia Ego"Foto: Wikimedia / CC

Na obrazie Guercina dwaj pasterze w zamyśleniu patrzą na czaszkę, leżącą na skale lub grobowcu z wyrytą inskrypcją "Et in Arcadia ego", tłumaczoną dawniej jako epitafium "I ja żyłem w Arkadii". Według innych interpretacji napis jest słowami śmierci, która przypomina, że nigdzie nie ma przed nią ucieczki - "I ja jestem w Arkadii".

Namalowane ok. 1628 r. dzieło Guercina zainspirowało prawdopodobnie Nicolasa Poussina, francuskiego malarza epoki baroku, działającego głównie w Rzymie. Stworzył on dwa obrazy pt. "Et in Arcadia ego", z których jeden wszedł do kanonu nurtu klasycyzującego we francuskim malarstwie.

Giovanni Francesco Barbieri zw. Guercino (ur. 1591, zm. 1666) był wielką sławą malarstwa włoskiego epoki baroku. Przydomek Guercino został mu nadany ze względu na zeza w prawym oku. Malował przede wszystkim obrazy o tematyce religijnej, rzadziej mitologicznej, wykonywał liczne zamówienia m.in dla papieża Grzegorza XV. O dziele malarza "Et in Arcadia ego" opowie historyk sztuki Grażyna Bastek.

Audycję przygotował Michał Montowski.

13 października (niedziela)

Zobacz więcej na temat: barok malarstwo SZTUKA
Czytaj także

W Cento wszystko nazywa się Guercino

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 17:30
– Od optyka poprzez kawiarnie do pomnika w głównym punkcie miasta, wszystko związane jest z postacią Guercino – mówiła w "Notatniku Dwójki" Joanna Kilian, kustosz zbiorów malarstwa włoskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń