Skąd ta "hańba"?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 10:00
W "Sezonie na Dwójkę" kolejny odcinek cyklu "Nasz język współczesny". Tym razem będziemy rozmawiać z językoznawcami o pojęciu "hańby" w języku i literaturze, jego pochodzeniu, znaczeniu oraz rozumieniu dawniej i dziś.
Fragment fresku Michała Anioła Wypędzenie z raju
Fragment fresku Michała Anioła "Wypędzenie z raju"Foto: Wikimedia / CC

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN "hańba" oznacza "niegodne postępowanie przynoszące ogólne potępienie i pogardę". Jest także hańba "ujmą na honorze". Pochodzące z języka czeskiego słowo wiąże się z ostrą oceną etyczną i moralnym oburzeniem, towarzysząc pojęciom "niesławy", "wstydu", "dyshonoru", "zmazy".

O tym, jak w historii polszczyzny zmieniało się pojęcie "hańby", mówić będą językoznawcy: Agata Hącia i prof. Radosław Pawelec .

Do rozmowy zapraszamy również naszych Słuchaczy, którzy będą mogli porozmawiać z ekspertami nie tylko na temat omawianej "hańby" (tel. 22 645 22 22).

Na audycję zaprasza Małgorzata Tułowiecka.

26 listopada (wtorek), godz. 18.00

Zobacz więcej na temat: język polski

reklama

Czytaj także

Nie bójmy się słowa "Cygan"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 15:54
– Określenie "Cygan" jest zakorzenione w języku polskim i nie jest jednoznacznie pejoratywne. Niesie za sobą wiele pozytywnych znaczeń, emocji i nie powinno się go wykorzeniać – mówiła w audycji "Źródła" Marta Godlewska-Goska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wokół Starego Teatru Klaty - dyskusja czy awantura?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 19:00
Co się dzieje w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie? W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy ze stronami konfliktu związanego ze zmianami wprowadzanymi przez dyrektora Jana Klatę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Thomas Bernhard na głos

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 20:00
- Zrytmizowana proza Bernharda właściwie wybrzmiewa dopiero w głośnej lekturze - mówiła w Dwójce dr Agata Barełkowska, znawczyni i wielbicielka prozy pisarza, którego powieść "Korekta" ukazała się właśnie w polskim przekładzie.
rozwiń zwiń