Opisywanie światów bez pamięci, bez imienia i bez historii

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 15:00
W "Rozmowach po zmroku" gościć będziemy antropologa kultury Dariusza Czaję, a w studiu w Krakowie - prof. Pawła Próchniaka, którzy będą rozmawiać o książce "Inne przestrzenie, inne miejsca. Mapy i terytoria”.
Fragment okładki książki Inne przestrzenie, inne miejsca. Mapy i terytoria.Wyd. Czarne.
Fragment okładki książki "Inne przestrzenie, inne miejsca. Mapy i terytoria”./Wyd. Czarne.

Książka jest zbiorem esejów mieszczących się w pojemnej formule: antropologia przestrzeni. Wspólnym dla autorów punktem wyjścia była, dobrze obecna w humanistycznym dyskursie, kategoria nie-miejsca. W rozumieniu Marca Augé odnosi się ona do tych miejsc, które są antytezą przestrzeni domowej i oswojonej; to światy bez pamięci, bez imienia i bez historii, punkty tranzytowe i ziemie niczyje. Według francuskiego etnologa, nie-miejsca stały się wyrazistym emblematem i miarą naszej współczesności.

Autorzy prezentowanych tekstów poddają wspomnianą kategorię znaczącej redefinicji: rozumiana jest ona nie tyle jako pojęcie obciążone negatywną treścią, ile raczej jako użyteczny instrument poznania, jako poszerzająca spojrzenie metafora, a czasem jako wielowartościowy symbol. Opisywane w książce inne przestrzenie oraz inne miejsca wymykają się ścisłym, zwłaszcza pejoratywnym, kwalifikacjom.

Tom ma charakter interdyscyplinarny, jego autorami są antropolodzy, literaturoznawcy, kulturoznawcy i filmoznawcy.
Na audycję zapraszają Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.
5 grudnia (czwartek), godz. 21.30

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA KULTURA literatura
Czytaj także

Suka. Radykalna i zdecydowana kobieta, której przeszkadza uroda

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 05:57
Zupełnie różne, choć łączy je zdecydowany charakter i chęć zmiany świata, który jest wokół nich. W audycji "Moje książki" rozmawialiśmy o lekturach, których bohaterkami są kobiety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Olczak-Ronikier laureatką Nagrody Jerzego Turowicza

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 21:44
Pisarka i scenarzystka Joanna Olczak-Ronikier została laureatką pierwszej edycji Nagrody Jerzego Turowicza za wydaną w 2011 roku książkę "Korczak. Próba biografii".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrazoburcza, skandaliczna, bluźniercza. Ta książka oburzyła islam

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 02:50
Powieść Nadżiba Mahfuza "Dzieci naszej dzielnicy" można czytać jak książkę przygodową, jednak największą jej wartością są alegorie. To właśnie przez nie jej autor miał problemy i wywołał wzburzenie w całym świecie arabskim.
rozwiń zwiń