Jak pisać polityczne biografie

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 09:50
Czy dziś są możliwe obiektywne biografie żyjących lub niedawno zmarłych, którzy budzą kontrowersje i antagonizują opinię publiczną? O tym porozmawiamy w czwartkowej audycji "O wszystkim z kulturą".
Gajusz Juliusz Cezar
Gajusz Juliusz CezarFoto: Internet Archive Book Images/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

Tacyt zaczął pisać swoje "Roczniki" pod hasłem "bez niechęci i bez sympatii". Stało się ono mottem i generalną zasadą pracy pokoleń historyków.
Jaki jest warsztat współczesnych biografów i czy dorównuje warsztatem historyków? Jak zmieniają się i różnicują współczesne gatunki biograficzne (biografia naukowa, leksykon biograficzny, opowieść biograficzna, wywiad-rzeka i inne) - i co z tego wynika? Czy publicystyczność wielu współczesnych biografii jest ich skazą czy może koniecznością, by znalazły odbiorców? Czy w biografii chodzi rzeczywiście o "opis życia", jak wynika to ze źródła tego słowa, a może już tylko o perswazję?
Gośćmi Pawła Siwka audycji będą historycy: prof. Andrzej Friszke, prof. Antoni Dudek oraz dr Jan Żaryn.

21 sierpnia (czwartek), godz. 18.00-19.00

mc/mm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA literatura polityka
Czytaj także

Film w obronie mitu Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 14:00
- Oceniając ten film, posłużę się zwrotem jego bohatera: jestem za, a nawet przeciw - mówił w Dwójce Jacek Szczerba. O "Wałęsie. Człowieku z nadziei" Andrzeja Wajdy dyskutowali także Wojciech Kałużyński i Krzysztof Kłopotowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Politycy zyskują na książkach swych żon

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 20:00
- Ludzie głosują tylko na tych polityków, których lubią. Książki ich żon mają więc ukazać prywatne oblicze tych osób od jak najlepszej strony - mówił w Dwójce politolog dr Olgierd Annusewicz o wysypie publikacji kobiet władzy.
rozwiń zwiń