Jak cesarz Oktawian August chciał zjednoczyć Europę

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 18:50
Cesarz Oktawian rozszerzył granice Imperium, w którym zaprowadził długo oczekiwany pokój - Pax Romana - i położył podwaliny pod wspólnotę, którą nazywamy dzisiaj zjednoczoną Europą. O tym w najbliższym "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
Oktawian August
Oktawian AugustFoto: Till Niermann, lic. CC (wikipedia)

Chudy, chorowity blondyn, któremu nikt długiego życia nie wróżył. Był potomkiem powroźnika, ale też wnukiem siostry Juliusza Cezara - Julii - i jego adoptowanym synem. Miał zaledwie 12 lat, kiedy wygłosił na pogrzebie swojej babki wzruszającą mowę na jej cześć. W młodości otrzymał gruntowne wykształcenie filozoficzne, retoryczne i literackie.
Cesarz Oktawian rozszerzył granice Imperium, w którym zaprowadził długo oczekiwany pokój - Pax Romana i położył podwaliny pod wspólnotę, którą nazywamy dzisiaj zjednoczoną Europą. Jego ulubionym powiedzeniem było "Festina lente" - "spiesz się powoli".
Rzeźba - odnaleziona w ruinach willi cesarzowej Liwii w Prima Porta - przedstawia Augusta w zdobionej zbroi, z gołymi stopami - to atrybut boskości.
Prof. Elżbieta Jastrzębowska i prof. Adam Ziółkowski będą gośćmi najbliższego "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego". Zaprasza Hanna Maria Giza.

10 października (sobota), godz. 16.00-17.00

mm/bch

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Rzym
Czytaj także

Tyberiusz - potwór czy zasłużony władca?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 06:02
18 września 14 roku Tyberiusz został cesarzem rzymskim. Kim tak naprawdę był człowiek rządzący Rzymem między 14. a 37. rokiem n.e. - okrutnym dziwakiem czy niezrozumianym przez ludzi samotnikiem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neron. Tyran i despota o duszy artysty

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2024 05:30
"Kazał zabić matkę, pozbawił życia żonę, oskarżany jest o podpalenie Rzymu i prześladowanie chrześcijan" - taki obraz Nerona nakreślił w "Żywotach cezarów" rzymski kronikarz Swetoniusz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oktawian August – twórca Cesarstwa Rzymskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 06:00
- Dlaczego ten człowiek, który przecież doszedł do władzy poprzez niezwykle krwawe wojny domowe, zapisał się później tak dobrze w historii nie tylko politycznej, ale też kultury europejskiej – pytał na antenie PR prof. Aleksander Krawczuk.
rozwiń zwiń