Stanisław Nicieja. Podróż do kresowej Atlantydy

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 00:45
W cyklu "Zapiski ze współczesności" posłuchamy opowieści rektora Uniwersytetu Opolskiego, historyka, autora książek o Kresach Wschodnich.
Audio
  • Prof. Stanisław Nicieja o pracy nad książką "Ogród snu i pamięci. Dzieje Cmentarza Łyczakowskiego oraz ludzi tam spoczywających w latach 1786-2010" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Stanisław Nicieja o tym, dlaczego w tytule swojej opowieści o miastach kresowych powołał się na mit Atlantydy (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Stanisław Nicieja m.in. o tym, gdzie zamieszkali mieszkańcy poszczególnych miast kresowych po przesiedleniu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Stanisław Nicieja opowiada między innymi o zbieraniu materiałów do "Kresowej Atlantydy. Historii i mitologii miast kresowych" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Prof. Stanisław Nicieja jest autorem bestsellerowych publikacji o Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie oraz ukazującej się od kilku lat wielotomowej opowieści pt. Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych
Prof. Stanisław Nicieja jest autorem bestsellerowych publikacji o Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie oraz ukazującej się od kilku lat wielotomowej opowieści pt. "Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych"Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Prof. Stanisław Nicieja opowie o tym, jak połknął "bakcyla kresowego", kiedy zrodziła się ta trwająca od wielu lat pasja badania historii miast kresowych i jak powstawała "Kresowa Atlantyda".

***

Na audycję "Zapiski ze współczesności" zapraszamy od poniedziałku do piątku (11.05-15.05) w godzinach 11.45-12.00. Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.

bch/mm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Kresy
Czytaj także

"Cmentarze na Żmudzi" - wędrówka po kresowych nekropoliach

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 22:00
- Ludzie powinni zastanawiać się nad swoją przeszłością i nad dziedzictwem kulturowym. Wspólna historia Polski i Litwy trwała kilkaset lat - przypominał w "Kwadransie Dwójki" Jan Skłodowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fenomen secesyjnej architektury Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 11:24
- Na powstanie tomu "Secesje po Lwowie" nałożyły się dwa procesy: emocjonalny i poznawczy - powiedziała Żanna Komar, współautorka książki.
rozwiń zwiń