Z pomnika na ziemię. Sienkiewicz bez makijażu

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 19:53
Czy możemy dziś zrozumieć Henryka Sienkiewicza na nowo, bez grubej warstwy narodowej mitologii i lekturowego przymusu?
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza - nieprzypadkowo i całkiem słusznie, jako że w listopadzie minie 100 lat od śmierci tego być może najsławniejszego polskiego pisarza.

Ale Sienkiewicz to również postać głęboko zmitologizowana. Czy zatem istnieją sposoby, by odkryć go na nowo? Wydobyć człowieka spod kolejnych warstw narodowej pozłoty i szkolnego mozołu? Jak czytać Sienkiewicza współcześnie i jak ocenić bez emocji jego rzeczywisty wkład w polską kulturę?

***

Na "Strefę literatury" zapraszamy w niedzielę (3.01) w godz. 21.30-22.30. Audycję poprowadzi Piotr Kofta.

mc/gs

Czytaj także

Jak Sienkiewicz doszedł do "Trylogii", czyli negatywne skutki pozytywizmu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 12:00
Młody Henryk Sienkiewicz był aktywnym twórcą pozytywistycznym. Jako jeden z pierwszych zaczął tracić złudzenia, że program tego nurtu może coś zmienić. Odwrócił się od niego, co niektórzy mieli mu potem za złe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie sprowadzajmy "Trylogii" do krzepienia serc!

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 19:00
– Ta funkcja oderwała się od dzieła Sienkiewicza, każąc nam traktować je jako kompensację polskich niedoborów. A przecież "Trylogię" czytano na całym świecie dlatego, że to świetnie napisane powieści – mówił w Ogrodzie Saskim literaturoznawca prof. Ryszard Koziołek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bronisław Maj: "Trylogia" to hollywoodzka opowieść dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 23:00
– Myślę, że najlepszym czasem na pierwszą lekturę tych powieści jest wiek ośmiu lat. Wtedy chłonie się ten cykl z dziecięcą, troszkę bezbronną wrażliwością. A potem czyta się go nieustannie – mówił w Dwójce Bronisław Maj, poeta, eseista, gospodarz Narodowego Czytania "Trylogii".
rozwiń zwiń