Jerzy Ficowski – refleksje i wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 11:00
W 10. rocznicę śmierci wybitnego poety przywołamy jego archiwalnych zwierzeń, nagrywanych dla Dwójki wielokrotnie.

Posłuchamy też wspomnień Krzysztofa Czyżewskiego i Bożeny Szroeder z Fundacji "Pogranicze sztuk - kultur - narodów" w Sejnach oraz dziennikarki Lidii Ostałowskiej.  

Jerzy Tadeusz Ficowski (ur. 4 września 1924, zm. 9 maja 2006) – poeta, eseista, autor tekstów piosenek, prozaik, tłumacz, żołnierz Armii Krajowej (ps. Wrak), uczestnik powstania warszawskiego, znawca folkloru żydowskiego i cygańskiego, a także twórczości Brunona Schulza. 

Jego wczesne wiersze powstawały pod wpływem poezji Juliana Tuwima, później jednak nawiązywał do awangardy okresu międzywojennego, groteski i elementów fantastyczno-baśniowych. Z biegiem lat w jego poezji coraz wyraźniejsze stawały się wątki moralno-społeczne. 

***

Na audycję "Opowieści po zmroku" - w poniedziałek (9.05) w godz. 21.30-22.30 - zaprasza Joanna Szwedowska.

mm

Czytaj także

Narrator w psiej budzie. Realizm magiczny w wersji Ficowskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 18:00
– W tych opowiadaniach obrazy z pamięci, snu i wyobraźni przenikają się z prawdziwymi – mówiła Magdalena Miecznicka o "Czekaniu na sen psa" Jerzego Ficowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfrowe dziedzictwo Jerzego Ficowskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 18:00
Do zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego trafiła audiowizualna spuścizna cenionego poety i eseisty . Zachęcamy do wysłuchania relacji z tego wydarzenia.
rozwiń zwiń