Warszawa, Żydzi, zagłada. Zapamiętać koniec świata

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 15:00
Rozmowa z Joanną Rudniańską, autorką książki "Kotka Brygidy", na podstawie którego powstało premierowe słuchowisko Dwójki.
Żydowskie dziecko wśród aresztowanych w trakcie powstania w getcie warszawskim. Fotografia z Raportu Jrgena Stroopa z maja 1943
Żydowskie dziecko wśród aresztowanych w trakcie powstania w getcie warszawskim. Fotografia z Raportu Jürgena Stroopa z maja 1943Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

"Kotka Brygidy"
kotka brygidy 1200.jpg
Słuchowisko na żywo w Dwójce!

"Kotka Brygidy" to poetycka opowieść o warszawskiej Pradze w czasach II wojny światowej, widzianej oczyma wrażliwej dziewczynki Heleny. Jest to również zapis przesiedlenia praskich Żydów do getta i pustki po wielokulturowej, wieloreligijnej Warszawie.

"W powieści tej jest wiele prawdziwych historii. Ale pomysłem, początkiem była jedna - pewien mężczyzna woził tramwajem swoją córeczkę po warszawskim getcie i mówił jej: »Patrz i zapamiętaj to, co widzisz«. Usłyszałam to po 50. latach z ust tej właśnie dziewczynki na kasecie nagranej przez Fundację Shoah Stevena Spielberga" – mówi autorka. Właśnie ów walor dokumentalnej opowieści połączonej z fantasmagorycznymi wyobrażeniami dziecięcej wyobraźni jest największą siłą książki.

***

Na "Kwadrans bez muzyki" w piątek (15.07) w godz. 15.00-15.15 zaprasza Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

materiały prasowe/mc/bch

Czytaj także

Opryński: cała Europa miała udział w Holokauście

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 18:28
- To nie jest tylko problem niemiecko-żydowski, ale całego kontynentu - mówił w Dwójce reżyser spektaklu "Punkt zero. Łaskawe", opartego na słynnej książce Jonathana Littella.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie tylko cmentarze". Literackie podróże Żydów do Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 17:00
- Mamy dziś bardzo ciekawą literaturę żydowską, głównie w języku angielskim i hebrajskim, która traktuje o "podróżach do Polski" - mówiła prof. Monika Adamczyk-Garbowska.
rozwiń zwiń