Malewska. Powstanie, Znak i inne historie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 13:12
Audycja o Hannie Malewskiej - autorce powieści historycznych, działaczce podziemia, uczestniczce Powstania Warszawskiego.
Po śmierci Hanny Malewskiej w 1983 roku papież Jan Paweł II napisał: Nade wszystko myślę o niej jako o człowieku miłującym prawdę, bezkompromisowym w sprawach istotnych, jako o człowieku, który słowem i życiem dawał świadectwo swej wierze zarówno w działalności publicznej , jak i przepojonych miłością chrześcijańską stosunkach z ludźmi(zdjęcie i
Po śmierci Hanny Malewskiej w 1983 roku papież Jan Paweł II napisał: "Nade wszystko myślę o niej jako o człowieku miłującym prawdę, bezkompromisowym w sprawach istotnych, jako o człowieku, który słowem i życiem dawał świadectwo swej wierze zarówno w działalności publicznej , jak i przepojonych miłością chrześcijańską stosunkach z ludźmi" (zdjęcie iFoto: Pixabay/DariuszSankowski

Hanna Malewska urodziła się 105 lat temu - 21 czerwca 1911 roku. W tych dniach przypada jeszcze jedna ważna rocznica: 70. ukazania się pierwszego numeru miesięcznika "Znak". Autorka powieści "Przemija postać świata" przez wiele lat była redaktorką naczelną tego pisma. Po śmierci Hanny Malewskiej w 1983 roku papież Jan Paweł II napisał: "Nade wszystko myślę o niej jako o człowieku miłującym prawdę, bezkompromisowym w sprawach istotnych, jako o człowieku, który słowem i życiem dawał świadectwo swej wierze zarówno w działalności publicznej , jak i przepojonych miłością chrześcijańską stosunkach z ludźmi". 

W audycji o życiu i twórczości Hanny Malewskiej opowiedzą : Halina Bortnowska, Anna Mateja, Tomasz Fiałkowski i Maciej Nowak. Z nagrań archiwalnych Polskiego Radia przypomnimy wypowiedż Marka Skwarnickiego.

Fragmenty książek Hanny Malewskiej, jej listów i zapisków przeczytają Elżbieta Kijowska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Mariusz Benoit oraz Andrzej Mastalerz.

***

Na audycję "Strefa literatury" zapraszamy w niedzielę (31.07) w godz. 19.00-20.00. Program poprowadzą Dorota Gacek i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

bch

Zobacz więcej na temat: literatura Powstanie Warszawskie