Co hipisi wyprawiają w naszych kinach

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 13:12
W audycji "O wszystkim z kulturą" porozmawiamy o kontrkulturze lat 60. i 70. - także tej, która wyrosła na polskim gruncie.
Fragment plakatu promującego film Komuna Thomasa Vinterberga
Fragment plakatu promującego film "Komuna" Thomasa VinterbergaFoto: materiały prasowe

Na ekranach polskich kin pojawił się właśnie film "Komuna" Thomasa Vinterberga. Reżyser znany z takich obrazów jak "Festen", inspirowanego zasadami Dogmy, jak również "Polowania", podejmującego temat bezpodstawnych oskarżeń o molestowanie seksualne nieletnich, znów przygląda się małym wspólnotom.

"Komuna" opowiada o grupie ludzi, którzy porzucają dotychczasowe mieszczańskie życie i decydują się na założenie tytułowej komuny. Piękna idea zostaje poddana próbie, gdy mąż głównej bohaterki chce, aby do wspólnoty przyłączyła się młoda dziewczyna, w której się zakochał.

Nie pierwszy raz twórcy kinowi podejmują temat problemów, z jakimi mierzyła się kontrkultura lat 60. i 70. Bardzo dobitnie opisuje to zagadnienie Michael Houellebecq w "Cząstkach elementarnych". Co zapamiętaliśmy z tamtych czasów? Jak wyglądała sytuacja hipisów w Polsce?

***

Na "O wszystkim z kulturą" we wtorek (23.08) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Michał Nowak.

mc/jp

Czytaj także

"Chciałabym mieć takiego męża jak Z. Beksiński"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 09:30
- Utarła się opinia, że był dziwakiem, ale to był całkiem dobrze osadzony w rzeczywistości mężczyzna - mówiła w Dwójce Aleksandra Konieczna, aktorka, która zagrała Zofię Beksińską w filmie "Ostatnia rodzina".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ostatnia królowa". Meryl Streep rządzi widzami

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 19:00
– Meryl Streep jest niesłychanie współczesną aktorką, a jednocześnie udało się jej zachować wielkość starego Hollywood. Żadnej innej artystce to się nie udało – mówiła aktorka Małgorzata Zajączkowska.
rozwiń zwiń