"Miasta wielu religii", czyli Polska w czasach I RP

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 16:50
W audycji porozmawiamy z Maksymilianem Sasem i Marią Pawlak, współautorami książki o relacjach między wyznawcami różnych religii w okresie I RP.
Fragment okładki książki Miasta wielu religii. Topografia sakralna ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej
Fragment okładki książki "Miasta wielu religii. Topografia sakralna ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej"Foto: materiały promocyjne/wyd. Muzeum Historii Polski

Wydana przez Muzeum Historii Polski publikacja "Miasta wielu religii. Topografia sakralna ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej" przedstawia polskie dzieje w okresie, gdy nasz kraj był państwem wielu religii, a jego wschodnie tereny stanowiły wyjątkową w skali europejskiej mozaikę wyznaniową.

Poza tym w audycji zaprosimy Państwa na premierę "Halki" Stanisława Moniuszki, którą zaplanowano w ramach Festiwalu Opera Rara (31.01, 1.02., 2.02) oraz zrelacjonujemy warsztaty muzyczne "Głos i odgłos", które odbyły się 30 stycznia w Stole Powszechnym.

Porozmawiamy również z Kacprem Pobłockim i Bogną Świątkowską o "Architekturze niezrównoważonej" i wybierzemy się do CSW w Toruniu na warsztaty z Izą Rutkowską.

***

Na program "Wybieram Dwójkę" we wtorek (31.01) w godz. 16.00-19.00 zaprasza Bartosz Panek.

mz/bch

Zobacz więcej na temat: Rzeczpospolita historia Polski
Czytaj także

Stefan Czarniecki – kontrowersyjny bohater Mazurka Dąbrowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 05:50
14 grudnia 1658 roku kawaleria polska pod wodzą Stefana Czarnieckiego przeprawiła się przez cieśninę morską w Danii. Wydarzenie to, opisane przez Jana Chryzostoma Paska, zostało uwiecznione przez Józefa Wybickiego w Mazurku Dąbrowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia lubelska. Początek Rzeczpospolitej Obojga Narodów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2024 05:40
1 lipca 1569 roku zawarta została unia polsko-litewska, tym samym powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. Wspólne państwo Polaków i Litwinów trwało przez ponad dwa wieki – aż do czasu, kiedy zniknęło z mapy Europy po rozbiorach w 1795 roku.
rozwiń zwiń