Najlepsze rodzime filmy dokumentalne jadą w Polskę

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 17:01
W audycji porozmawiamy o projekcie "Ucho na dokument", dzięki któremu ten gatunek będzie miał szansę powrócić na wielkie ekrany.
Logo projektu
Logo projektuFoto: materiały prom.

wies_1200.jpg
"Wieś pływających krów". Spotkanie dwóch światów na Podlasiu

Naszymi gośćmi będą wielokrotnie nagradzani twórcy dokumentalni: Piotr Stasik, Anna Gawlita i Tomasz Wolski. Opowiedzą nam między innymi, w jaki sposób można zorganizować pokaz w ramach projektu "Ucho na dokument". Początek rozmowy o godz. 8.30 (transmisja wideo).

Będziemy też przyglądać się ostatnim próbom przed poniedziałkowym Teatrem Telewizji. Tym razem zobaczymy - w transmisji z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku - spektakl "Popiełuszko" w reżyserii Jana Nowary z Jakubem Lasotą w roli tytułowej. Scenariusz dramatu został oparty na autentycznych zapiskach księdza Jerzego.

Ponadto w audycji:

  • kulisy powstawania powieści Wiesława Myśliwskiego "Ucho igielne"
  • "Wiatr od morza" wystawa obrazów inspirowanych powieściami S. Żeromskiego w Muzeum Narodowym w Gdańsku/Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)
  • gra miejska śladami polskich architektów w Wilnie, festiwal teatralny Monowschód i inne aktualności z agendy kulturalnej na Litwie.
  • wydarzenia literackie w cyklu "Czytanie na śniadanie"

Naszą "Płytą tygodnia" jest nowy album norweskiego pianisty Leifa Ove Andsnesa z utworami Fryderyka Chopina. Nie zabraknie też konkursu "Dwójka na Piątkę" (pierwsze pytanie między padnie na antenie między 8.00 a 9.00). Zapraszamy do rywalizacji. 

***

Na "Poranek Dwójki" w poniedziałek (15.10) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

pg/ml

Zobacz więcej na temat: dokument
Czytaj także

"To, co działo się w Polsce po 1918 r. to był niezwykły czas"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 18:12
- Kumulowali się wtedy ludzie o wielu talentach, odważni, z wyobraźnią i bardzo dobrze wykształceni. Być może jest to najważniejsza rzecz, o której powinniśmy pamiętać, że ta Rzeczpospolita mogła w ogóle być odbudowana, a nawet zaczęła liczyć się w Europie - mówiła w Dwójce Anna Ferens, reżyserka filmu "Rzeczpospolita. Reaktywacja".
rozwiń zwiń