godz. 7.00 - 10.00 Poranek Dwójki - prowadzi Piotr Kędziorek
Kultura upokarzania to amalgamat złożony z koncepcji społeczeństwa spektaklu, kultury narcyzmu, dyktatury ludzi pięknych oraz nierówności społecznych podbudowanych ideologią neoliberalną. Przejawia się poprzez media i dzięki mediom. Zjawisko zbadał Michał Rydlewski, który opowie o tym w "Poranku Dwójki".
"Przedstawiciele tej kultury, np. artyści czy celebryci, uważają upokorzenie wynikające z publicznie wyrażonej dezaprobaty za najlepszy sposób wyrażenia przewagi pełnionej przez siebie roli społecznej nad rolą społeczną kogoś, kto aspiruje do awansu społecznego poprzez śpiew czy taniec", czytamy w opisie książki Michała Rydlewskiego "Scenariusze kultury upokarzania. Studium z antropologii mediów". W jaki sposób czwarta władza sprzyja upokarzaniu innych? O tym rozmawiamy z naszym gościem o 9.25.
Do tego w audycji:
- "Historia polskiego folku" o 7.50 i "Pierwsze kroki" o 8.50, czyli nasze stałe cykle edukacyjne, w których zgłębiamy bogactwo kultury ludowej i tradycyjnej. Wojciech Ossowski przybliża historię grupy Open Folk, a tancerz i choreograf Mariusz Żwierko - warszawiankę;
- o 8.10 przenosimy się do Zielonej Góry, którą odwiedzamy w najbliższej odsłonie "Dwójki na miejscu";
- na Tabor w Ornontowicach - online! - o 8.35 zaprosi Katarzyna Dudziak,
- z kolei o 9.10 Mateusz Dobrowolski zaprasza na spotkanie z fińsko-francuską artystką Sarah Palu, której płyta waz z niespodzianką jest do wygrania w naszej audycji.
***
godz. 10.00 - 12.00 Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show
La Folía to jeden z najstarszych tematów muzycznych, a jego początki sięgają końca XV wieku. W najbliższej audycji Waldemar Malicki opowie o wszelkich możliwych opracowaniach tej jednej melodii.
***
godz. 12.00 - 13.00 Mazurek słucha - prowadzi Robert Mazurek
Muzyka towarzyszyła mu od najmłodszych lat, choć nie były to utwory pisane przez ojca. O dzieciństwie przy Niecałej, zainteresowaniu historią, jugosłowiańskiej nowej fali i odkrywaniu twórczości Stanisława Staszewskiego będzie opowiadał Kazimierz (Staszewski).
***
godz. 13.00 - 15.00 Duża czarna - prowadzi Przemysław Psikuta
***
godz. 15.00 - 17.00 Dwójka na miejscu - Zielona Góra
W najbliższej audycji "Dwójka na miejscu" wybierzemy się do malowniczo położonej, otoczonej bujnymi lasami i winoroślami Zielonej Góry.
Swoimi wspomnieniami podzieli się z nami Urszula Dudziak - jak sama siebie określa - zielonogórzanka. Artystka w Zielonej Górze spędziła ważne lata swego życia - tu zdała maturę, tu przeżyła pierwszą miłość i tu zaczęła się jej przygoda z muzyką.
My zaproponujemy Państwu przeżycie wspólnej przygody z Zieloną Górą i jej serdecznymi mieszkańcami poprzez wizyty w unikatowych w skali Polski miejscach. Udamy się w nieśpieszny spacer po rozległej starówce, która nietknięta przetrwała II wojnę światową.
Będziemy zadzierać głowy do góry, podziwiając wyjątkowe detale zdobiące zabytkowe kamienice, ale też patrzeć pod nogi, bo w mieście co chwilę można natknąć się na bachusiki, o których opowiemy, zaglądając do pracowni jednego z artystów tworzących te żartobliwe rzeźby będące symbolem miasta.
Odwiedzimy jedyne w Polsce Muzeum Wina oraz opowiemy o wielowiekowej, burzliwej tradycji uprawy winorośli.
Spotkamy się z Robertem Czechowskim - dyrektorem Lubuskiego Teatru. Teatr ten wrósł na trwałe w tkankę miasta i w wielu jego - także niestandardowych - miejscach prowadzi działalność.
Melomanów z pewnością zainteresuje spotkanie z prof. Jerzym Szymaniukiem, dyrygentem, założycielem Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz z dyrektorem Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda, dyrygentem i kompozytorem - Czesławem Grabowskim. Naszą przygodę z Zieloną Górą zakończymy właśnie w Filharmonii. W 120-letnim budynku specjalnie dla Słuchaczy Dwójki jazzowe standardy w tradycyjnym stylu nowoorleańskim zaprezentuje jeden z zespołów Filharmonii - Dubai Dixie Band
***
godz. 17.00 - 19.00 Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki - audycja Jacka Hawryluka
Ludwig van Beethoven – Sonata fortepianowa c-moll op. 13 “Patetyczna"
***
godz. 19:00 - 19.30 Domówka z Dwójką - duet Orzechowski & Więcek
Piotr Orzechowski i Kuba Więcek - dwa elektryzujące nazwiska młodego pokolenia polskiego jazzu spotkają się na jednej scenie w ramach "Domówki z Dwójką". Obaj artyści udowadniają, że współczesna muzyka jazzowa nie zna granic.
***
godz. 19.30 - 20.00 Słuchowisko na lato
Jerzy Górzański "Narzeczona poleciała do nieba", prod. 2004.
Reżyseria: Janusz Kukuła, realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski.
Obsada: Sławomir Pacek (Fronczek), Anna Seniuk (Matka), Wiktor Zborowski (Pacuła), Krzysztof Wakuliński (Psycholog), Lucyna Malec (Kania), Krzysztof Kowalewski (Komik), Damian Damięcki (Pęconek).
***
godz. 20.00 - 23.00 Opera pod gwiazdami
Program:
Stanisław Moniuszko Halka – opera w 4 aktach (1972)
wyk.: Bernard Ładysz; Andrzej Hiolski; Anna Malewicz-Madey; Stefania Woytowicz; Wiesław Ochman; Chór Krakowskiej Rozgłośni Polskiego Radia, Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia; dyr. Jerzy Semkow