Debata Dwójki: co nam zostało z Miłosza? [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2024 18:20
W przeddzień dwudziestej rocznicy śmierci Czesława Miłosza chcemy zapytać - co nam z niego zostało? Z jego niemal stuletniego, niebywale pracowitego życia? Czy w powszechnej (i na ile powszechnej) pamięci pozostał, jako srogi mędrzec, spoglądający na świat surowym spojrzeniem spod krzaczastych brwi, przekonany o własnej nieomylności, zaświadczonej Noblem, "ogrodnik" literatury polskiej? O tym dyskutowaliśmy w "Debacie Dwójki".
Natalia Malek (L) i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek (P) podczas Debaty Dwójki poświęconej Czesławowi Miłoszowi
Natalia Malek (L) i Katarzyna Hagmajer-Kwiatek (P) podczas "Debaty Dwójki" poświęconej Czesławowi MiłoszowiFoto: Cezary Piwowarski/PR

ZOBACZ WIDEO:

Być może Czesław Miłosz został zapamiętany także jako autor kilku nieprzemijających, mocnych wierszy i fraz, którymi posługujemy się czasem nieświadomie - "Campo di Fiori", "Który skrzywdziłeś", "Piosenka o końcu świata", wersy "Walca", choćby "jest taka cierpienia granica, za którą się uśmiech pogodny zaczyna" i wiele innych, których melodia i spiżowa trwałość mogą się równać pewnie tylko z frazami Mickiewiczowskimi. A może pamiętamy go jako koniunkturalistę, który nieodmiennie w każdych warunkach szukał potwierdzenia swojej świetności? Czy i jak czerpią z niego kolejne pokolenia polskich poetów?

Zadaliśmy to pytanie tym, którzy go znali - jego przyjacielowi i wydawcy, który znów próbuje przypomnieć/upomnieć się o Miłosza serią wznowień we współczesnych opracowaniach - czyli Jerzemu Ilgowi, a także Krzysztofowi Czyżewskiemu, który sędziwego już noblistę zabierał w miejsca jego dzieciństwa; człowiekowi, który dał nam "całego Miłosza", najpełniejszy dotychczasowy obraz - czyli Andrzejowi Franaszkowi, a także badaczowi jego dziedzictwa zarówno literackiego, jak literaturoznawczego - profesor Ewie Kołodziejczyk z IBL PAN oraz poetce i animatorce życia literackiego Natalii Malek.

***

Na audycję "Debata Dwójki" we wtorek (13.08) w godz. 21.00-22.00 zaprosiła Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

dz/wm/pg

Czytaj także

Czy bojkotować kulturę rosyjską? "Nie można tego robić bezrefleksyjnie" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 10:00
- W Europie toczy się wojna, także wojna o europejskie wartości, także wojna o tożsamość kulturową Europy. Stan wojenny w kulturze oznacza wykreślenie Szostakowicza. Tak pojmujemy to w Dwójce, ale to nie jest pogląd powszechny - mówił Andrzej Sułek, prowadzący Debatę Dwójki. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debata Dwójki: "Wciąganie w literaturę jest rolą państwa"

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 10:00
Literatura w Polsce bez polskiej literatury? Jak rysuje się sytuacja na rynku księgarskim, jeśli sprzedaż półtora tysiąca egzemplarzy powieści uznanego już autora uważana jest za sukces? Co jest przyczyną takich wyników? Do rozmowy o sytuacji literatury polskiej na polskim rynku księgarskim Wacław Holewiński zaprosił grupę ekspertów. Zachęcamy do zapoznania się z zapisem "Debaty Dwójki".
rozwiń zwiń