Ameryka Południowa i książka "Rewolucja nie ma końca"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2024 21:45
Książka "Rewolucja nie ma końca. Podróże w krainie buntu i nadziei" to reportaż, w którym Artur Domosławski weryfikuje mity i legendy oraz przygląda się życiu Latynosów. O wynikach tych dociekań porozmawiamy z autorem w audycji "O wszystkim z kulturą".
Przez ostatnie dwie dekady Ameryka Łacińska przeszła ogromne, czasem wręcz rewolucyjne, zmiany
Przez ostatnie dwie dekady Ameryka Łacińska przeszła ogromne, czasem wręcz rewolucyjne, zmianyFoto: Shutterstock/Simon Mayer

Jak czytamy w opisie książki: Przez ostatnie dwie dekady Ameryka Łacińska przeszła ogromne, czasem wręcz rewolucyjne, zmiany. Zmarł „wieczny” Fidel Castro; zakończyła się wieloletnia wojna domowa w Kolumbii; Brazylia przeżywała swój gwiezdny – a potem mroczny – czas; Wenezuelą, Boliwią i Peru po raz pierwszy w historii rządzili przywódcy będący potomkami rdzennych mieszkańców, a w Chile, Argentynie i Brazylii – po raz pierwszy kobiety…

Czy udało się poskromić stare demony na kontynencie? Czy pojawiły się nowe? Domosławski sprawdza legendy, nie dowierza utartym opiniom, podważa propagandowe mity. Przygląda się marzycielom, idealistkom, naprawiaczom świata; wielkim reformatorskim projektom i małym rewolucjom. Nie zapomina, że zmiany klimatyczne mogą wkrótce przenicować wszystkie dotychczasowe wysiłki i zmagania.

O rzeczywistym obrazie Ameryki Południowej opowie autor książki – Artur Domosławski.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w czwartek (12.09) w godz. 17.30-18.00 zaprasza Aldona Łaniewska-Wołłk.

dz/wm

Czytaj także

Festiwal Conrada - "Bez tematu Palestyny festiwal byłby niepełny"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 12:05
- Gdybyśmy tematu Palestyny nie poruszyli (...), sprawiłoby to, że nasz festiwal literatury, która powinna trzymać się świata, byłby niepełny - przyznała w Dwójce Olga Drenda, dyrektorka kreatywna 16. Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Josepha Conrada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dialog literatury i kina. "Dzięki literaturze kino zyskuje pewne pogłębienie"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 14:35
FILMATURA.HŁASKO to wyjątkowe wydarzenie, które chce wskazać na rolę literatury w kinie. Patronem festiwalu jest Marek Hłasko, który uosabia dialog między światem filmu i literatury. - Ideą przewodnią festiwalu jest to, żebyśmy przypomnieli sobie, że kino potrzebuje literatury - zaznaczył w Programie 2 Polskiego Radia Aleksander Zalewski - dyrektor artystyczny festiwalu.
rozwiń zwiń