Kubiak - polski mistrz Śródziemnomorza (wyniki konkursu!)

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 12:54
Dziękujemy za liczny udział w naszym konkursie!
Audio
  • Rozmowa z Pawłem Czapczykiem – autorem książki "Portret humanisty. Zygmunt Kubiak w kręgu eseistyki, mitologii i krytyki kultury"

Aby wygrać książkę Pawła Czapczyka, należało odpowiedzieć na pytanie: z jakich trzech dzieł składa się "trylogia antyczna" Zygmunta Kubiaka, wydana w latach 1997-2003? Dzieła te to oczywiście: "Mitologia Greków i Rzymian", "Literatura Greków i Rzymian", "Piękno i gorycz Europy. Dzieje Greków i Rzymian".

Nagrody otrzymują:

Pani Dorota z Zielonki
Pani Danuta z Gdyni
Pan Rafał z Legnicy

Gratulujemy i zapraszamy do udziału w naszym kolejnym konkursie (start już jutro!).

***

W filmie "Parnassus" Terry’ego Gilliama natrafiamy na szczególną scenę, w której tytułowy bohater mówi z niezwruszonym przekonaniem, że nasz świat istnieje dzięki opowieściom. Świat trwa, bo ktoś gdzieś uobecnia go w słowach, tworzy na nowo, nadaje mu sens. Być może wiarę tę w pewien sposób podzielał również Zygmunt Kubiak - zmarły kilka lat temu filolog klasyczny, tłumacz i niezrównany eseista.

Opowiadał nam Śródziemnomorze - z żarliwością, z pasją, z rzadko spotykanym wśród badaczy zaangażowaniem. Uobecniał na nowo historie, które leżą u podstaw naszego europejskiego świata: greckie i biblijne opowieści o ludziach i bogach (Bogu). Jakby na przekór współczesnym literackim szkołom i modom sięgał przede wszystkim po teksty wielkie, tworzące "przestrzeń dzieł wiecznych" (by przywołać jeden z tytułów jego książek): "Iliadę" i "Przemiany" Owidiusza, Księgę Hioba i Księgę Psalmów.

Jego "Mitologia Greków i Rzymian", wydana w 1997 r., osiągnęła niespodziewany jak na taką publikację (taki niełatwy temat) olbrzymi nakład - Zygmunt Kubiak udowodnił, że starożytność nie przeszła do lamusa, a mity nie są bajkami dla dzieci. Wskazał na podobieństwa między sytuacjami ludzi starożytnych a ludzi wspóczesnych, przypomniał o wielkiej wspólnocie - ponad wiekami, mimo upływu czasu i cywilizacyjnych zmian - w cierpieniu i samotności, wspólnocie w lęku przed śmiercią. Przywrócił współczesności mityczne opowieści, które - jak lubił powtarzać - nie działy się nigdy, lecz dzieją się zawsze.

Był pozbawionym kompleksów Polakiem i świadomym swoich korzeni Europejczykiem. Nieraz podkreślał, jak piękna jest polszczyzna (kto dziś tak mówi!) i jak mocno wyrasta z śródziemnomorskiej gleby. Pisał: "Z połączenia dziedzictwa słowiańskiego z dyscypliną łacińską kształtującą budowę fraz i z łacińską intonacją zdania powstała mowa przedziwnej piękności, mowa, której wartości nieraz nie doceniamy, bo jest ona naszą mową, językiem literatury polskiej".

/

Nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się ostatnio książka Pawła Czapczyka "Portert humanisty. Zygmunt Kubiak w kręgu eseistyki, mitologii i krytyki kultury". Publikacja ta - naukowa, choć napisana językiem przystępnym, klarownym, uwodzącym czytelnika - stanowi wszechstronną i namiętną próbę uchwycenia fenomenu pisarstwa Zygmunta Kubiaka. Dowiemy się z niej między innymi, dlaczego autor "Mitologii" jest "człowiekiem duchowym", nie zaś intelektualistą, na czym polegał złożony stosunek Kubiaka do religijnej tradycji Śródziemnomorza (był "chrześcijańskim poganinem"? wierzył w świętości, w które wierzyli starożytni?), jaką wizję kultury - alternatywną wobec (po)nowoczesnej - można odczytać w jego esejach. Odczytać i przyjąć, gdyż ten szczególny (ufundowany na wielkich tekstach tradycji greckiej, rzymskiej i judeochrześcijańskiej) sposób patrzenia na świat, jaki Kubiak nam proponuje, wydaje się godny bliższego zainteresowania.  

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, jaką z Pawłem Czapczykiem przeprowadziła Dorota Gacek (wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w ramce Posłuchaj po rawej stronie).

Czytaj także

Portret Zygmunta Kubiaka

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2011 17:20
Właśnie ukazała się książka o twórczości wybitnego eseisty, tłumacza, znawcy antycznej kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Wojaczek prawdziwy (wyniki konkursu)

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 00:01
Dziękujemy za udział w naszym konkursie dotyczącym postaci zmarłego czterdzieści lat temu poecie.
rozwiń zwiń