Czy w sztuce jest miejsce na patriotyzm?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 18:00
W sobotnich "Przestrzeniach kultury” zapraszamy o dyskusję o modelach polskiego patriotyzmu. Zastanowimy się, jak tego rodzaju treści sprawdzają się w sztuce i kulturze. Na audycję zaprasza Jacek Wakar.
Czy w sztuce jest miejsce na patriotyzm?
Foto: Wikipedia/Kpalion

Zastanowimy się, czy patriotyzm to opowieść o polskiej mitologii, którą należy wspierać i, ewentualnie, wraz z nadejściem nowych pokoleń, dokładać do niej kolejne cegiełki. A może zamiast spoglądać w przeszłość, należy skupić się na edukacji, która pomoże zbudować – jak pisał Tomasz Merta – "patriotyzm jutra”? Albo też skupić się na sporze o dzisiejszy kształt Polski w tym obszarze, który nas wszystkich dotyczy i rozumieć patriotyzm jako nieustanny, ożywczy spór różnych środowisk opiniotwórczych?

A jak sprawdzają się patriotyczne treści w sztuce; czy obowiązkiem artysty jest ich głoszenie, a może bycie z nimi w otwartym konflikcie?

Gośćmi Jacka Wakara będą Małgorzata Żaryn - kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski; Dawid Wildstein - publicysta "Gazety Polskiej Codziennie" i szef działu opinii Forum Żydów Polskich; Zdzisław Hofman - prezes Fundacji Rozwoju Wolontariatu realizującej projekt "Nowoczesny patriotyzm" pod honorowym patronatem Prezydenta RP; Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego.

W drugiej części pojawią się artyści: Wojciech Tomczyk - dramatopisarz i scenarzysta; Sebastian Cichocki - kurator wystawy poświęconej patriotyzmowi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej; Borys Lankosz - reżyser, znany przede wszystkim z filmu "Rewers”.
31 września (sobota). godz. 12.00

Zobacz więcej na temat: patriotyzm SZTUKA
Czytaj także

Żydowskie dziedzictwo Płocka

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2013 17:30
- Gdy widzieliśmy te wycieczki z Izraela oglądające puste place, brudne kamienice i zdewastowaną Małą Synagogę to było nam zwyczajnie wstyd. Postanowiliśmy coś z tym zrobić - mówili w Dwójce członkowie Stowarzyszenia Synagoga Płocka, pomysłodawcy remontu świątyni, która dziś funkcjonuje jako Muzeum Żydów Mazowieckich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego wrocławski dworzec jest morelowy?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 11:00
Gmach dworca kolejowego we Wrocławiu poddano w ostatnich latach generalnemu remontowi. Kto jednak zdecydował o dyskusyjnym, według wielu, kolorze neogotyckiego budynku? O modernizacji polskich dworców kolejowych dyskutowaliśmy w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wschodniość Lublina to sztuczny konstrukt"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 15:00
- Wschód jest w Białymstoku, w Chełmie, we Lwowie. Natomiast Lublin ma wszelkie mentalne cechy miasta centralnej Polski - mówił w Dwójce Marcin Wroński, lubelski autor kryminałów, który wziął udział w dyskusji na temat współczesnego charakteru tego miasta.
rozwiń zwiń