Narodowe czytanie dzieł Aleksandra Fredry - serwis specjalny >>>
W stolicy akcję otworzy prezydent Bronisław Komorowski. O godz. 11.30, nad stawem w Parku Saskim, zainicjuje wspólne czytanie największych dzieł polskiej literatury.
Tego dnia dzieła Fredry prezentowane będą w parkach, na ulicach i placach, w szkołach, bibliotekach, urzędach, sanatoriach, restauracjach. Niemal wszędzie tam, gdzie spotkać się może większa grupa ludzi.
W Bydgoszczy czytać będą księża z miejscowej parafii, w Łowiczu mieszkańcy zebrani na rynku, w Olsztynie hip-hopowcy. W Słupsku utwory Fredry czytane będą w areszcie śledczym. Toruńskie wspólne czytanie poprzedzi parada, która przejdzie przez miasto. Natomiast w Bochni będzie można zobaczyć żywego osiołka, któremu "w żłoby dano”. W Ełku odbędzie się dyskoteka w strojach z epoki oraz konkurs czytania fraszek pt. "Fredro po 22.00”. W Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu po godz. 22.00 prezentowany będzie jeden z "frywolnych” poematów Fredry. W Raciborzu zabrzmi "Fredro po ślonsku”. Stuletni gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie będzie zaś miejscem fredrowskiej gry fabularnej dla dzieci z domów dziecka. Uczestnicy "Narodowego Czytania” w Mińsku Mazowieckim podejmą próbę ustanowienia rekordu Guinnessa w czytaniu non-stop utworów Aleksandra Fredry.
W Warszawie, w Parku Saskim utwory komediowe zostaną przeczytane z podziałem na role, przez znanych polskich artystów, dziennikarzy i sportowców. Każdy dramat czytany będzie przez ok. 1,5 godziny. "Zemsta”, "Mąż i żona”, "Damy i huzary”, "Pan Jowialski” w reżyserii Haliny Przebindy oraz "Gwałtu, co się dzieje” w reżyserii Andrzeja Seweryna. Ten ostatni będzie bezpośrednio transmitowany na antenie Radiowej Jedynki.
Zobacz film z próby czytania utworu "Gwałtu, co się dzieje” w reżyserii Andrzeja Seweryna.
jl