Opowieści z podwodnych wsi

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 15:30
Jakie konsekwencje dla mieszkańców Kujaw miała budowa Zalewu Włocławskiego? O tym porozmawiamy w sobotnich "Przestrzeniach kultury".
Zbiornik Włocławski i zapora na Wiśle. Zbiornik powstał w roku 1970 w wyniku spiętrzenia wód rzeki Wisły zaporą we Włocławku. Pełni funkcję retencyjną, energetyczną, żeglugową i turystyczną.
Zbiornik Włocławski i zapora na Wiśle. Zbiornik powstał w roku 1970 w wyniku spiętrzenia wód rzeki Wisły zaporą we Włocławku. Pełni funkcję retencyjną, energetyczną, żeglugową i turystyczną.Foto: PAP/Leszek Łożyński

"Zatopione wsie" to jeden z wielu projektów działającej na Kujawach i realizującej tam działania społeczne, naukowe i kulturalne Fundacji Ari Ari. W ramach tego przedsięwzięcia zebrano opowieści związane z budową Zalewu Włocławskiego i konsekwencjami, jakie dla mieszkańców w okolicy miało jego powstanie, przede wszystkim zaś wspomnienia o dawnym życiu na obszarze zalanym wodą.

Prezentacja efektów projektu odbędzie się 11 grudnia w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, a już w tę sobotę w cyklu "Przestrzenie kultury" zapraszamy na rozmowę z koordynatorką Moniką Maciejewską i Longinem Graczykiem, prezesem fundacji. W audycji znajdą się również fragmenty wywiadów z mieszkańcami zatopionych wsi.

Na audycję zaprasza Justyna Piernik.

30 listopada (sobota), godz. 12.00

Zobacz więcej na temat: Włocławek
Czytaj także

Laurie Anderson: w swoich wyborach kieruję się śmiechem

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 14:00
- Jeśli coś skłania mnie do śmiechu, to znaczy, że naprawdę to lubię, ponieważ w niezrozumiały sposób sprawia, że czuję się szczęśliwa - mówiła w Dwójce wybitna amerykańska artystka. W rozmowie z Michałem Nowakiem Laurie Anderson zdradziła, w jaki sposób radzi sobie z życiem w czasach informacyjnego nadmiaru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drugie życie cmentarzy. Opowieść o grupie "Tak trzeba"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 15:30
- Działamy tam, gdzie jest problem. Ktoś do nas pisze, że jest cmentarz do uporządkowania, a my, o ile to jest logistycznie do zrealizowania, bierzemy się do roboty - zapraszamy do wysłuchania reportażu o niezwykłej grupie "Tak trzeba".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Berlin jako wielki ogród zoologiczny

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 17:30
- Z wejściem w obce miasto to jest trochę jak z wejściem do dżungli: tracimy ścieżki, tracimy perspektywę, nie znamy dzikich zwierząt - mówiła w Dwójce Dorota Danielewicz, autorka książki "Berlin - przewodnik po duszy miasta".
rozwiń zwiń