Wadowice - rodzinna miejscowość papieża - świętuje 97. urodziny Jana Pawła II. Kulminacją uroczystości będzie msza odprawiona po południu przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.
Zaplanowano specjalny tort urodzinowy oraz spotkanie uczniów ze szkół, których Jan Paweł II jest patronem. Na rynku wystąpią strażackie orkiestry dęte. W południe miasto odwiedzi ambasador Panamy, która będzie gospodarzem kolejnych Światowych Dni Młodzieży, i przekaże Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II ziemię z tego kraju. Obchody zakończy koncert "Święty z Wadowic - Jan Paweł II".
Karol Wojtyła w Wadowicach spędził dzieciństwo i wczesną młodość. Wraz z ojcem opuścił je po maturze, którą zdał w 1938 r. Zamieszkali w Krakowie.
Podczas II wojny światowej pracował jako robotnik i współtworzył konspiracyjny teatr. Po wojnie, już jako ksiądz, a później biskup i kardynał, zmagał się z realiami komunistycznego reżimu.
Papież pochodzący zza "żelaznej kurtyny" zasiadał na Stolicy Apostolskiej w latach 1978-2005. Był jedną z najbardziej znaczących osobowości XX wieku. Wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła katolickiego i całego świata, między innymi przyczynił się do upadku komunizmu. W 2014 roku został ogłoszony świętym.
Kiedy kardynał Wojtyła został wybrany przez konklawe 16 października 1978 roku, był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu, który nie pochodził z Włoch. Jako Jan Paweł II przez cały pontyfikat wychodził do ludzi niewierzących oraz opuszczonych na wszystkich kontynentach. Wielokrotnie podkreślał, że jego głównym celem jest głoszenie orędzia Miłosierdzia Bożego.
Przesłaniem pontyfikatu Jana Pawła II stały się jego słowa wygłoszone podczas mszy inauguracyjnej, 22 października 1978 roku: Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi.
00:29 Jan Paweł II - słowa - inauguracja pontyfikatu.mp3 Jan Paweł II: Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi
Papież skutecznie angażował się w działania na rzecz porozumienia różnych religii. Za nieocenione uważa się jego zasługi dla dialogu katolicko-żydowskiego. W 2000 roku podczas wizyty w Ziemi Świętej Jan Paweł II wezwał do zbliżenia między chrześcijaństwem, judaizmem oraz islamem, przypominając o ich wspólnych korzeniach.
Jan Paweł II realizował postanowienia Soboru Watykańskiego II i wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie. Papież pielgrzym odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 129 krajów. Zwołał też i przewodniczył kilkunastu spotkaniom młodzieży z całego świata, widząc w ludziach młodych tych, którzy mogą zbudować światowy pokój.
Papież często podkreślał, że jego powołanie na Stolicę Piotrową rozpoczęło się w ojczyźnie, gdzie dojrzewał i uczył się rozpoznawać wolę Boga. Z rodzinnymi Wadowicami łączyły go silne więzy uczuciowe. Odwiedzał te strony, między innymi podczas pielgrzymki w 1999 roku.
00:14 Jan Paweł II - słowa - Wadowice.mp3 Jan Paweł II: W Wadowicach wszystko się zaczęło
Jan Paweł II zmarł w opinii świętości, w wigilię święta Bożego Miłosierdzia, 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37. Już podczas ceremonii pogrzebowej wierni wołali "Santo subito", czyli "Święty natychmiast". Do tego przekonania przychylił się Benedykt XVI, który w 2011 roku beatyfikował papieża Polaka. 27 kwietnia 2014 roku w Niedzielę Miłosierdzia Bożego Franciszek kanonizował dwóch papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII.
Wspomnienie liturgiczne świętego Jana Pawła II przypada 22 października, w rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu. 16 października - w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - obchodzimy w naszym kraju Dzień Papieża Jana Pawła II, ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej w 2005 roku. Także w październiku świętujemy Dzień Papieski organizowany przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Przypada on w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru. W tym roku będzie to 17. Dzień Papieski, obchodzony 8 października pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją".
pg