W "Rozmowach po zmroku" zajrzeliśmy do Krakowa, na ul. Pijarską, gdzie w 21 salach ekspozycyjnych, na dwóch piętrach wyremontowanego pałacu, ponownie zagości najcenniejsza polska kolekcja sztuki.
Po kilku latach przerwy, zostanie na nowo otwarte Muzeum Książąt Czartoryskich, jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie. Słynna kolekcja to nie tylko wizytówka miejsca, czyli znakomity portret "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, to także zbiór innych cennych dzieł sztuki, pamiątek, obrazów, artefaktów, które zostały zebrane w Puławach staraniem Izabeli z Flemingów Czartoryskiej i kolejnych pokoleń tej rodziny.
- To muzeum, które otwieramy, nie mogło być powtórzeniem mechanicznym – opowiadał dyrektor Andrzej Betlej. – Mamy teraz do czynienia z nowoczesnym muzeum pod względem ekspozycyjnym, również z nowoczesnymi gablotami i zachowanymi częściowo elementami wystroju z lat minionych. Jednocześnie jest to muzeum znacznie większe od tego, które zostało zamknięte w 2010 roku, ponieważ w ciąg zwiedzania zostały włączone nowe pomieszczenia.
Gośćmi audycji były również konserwator Katarzyna Semkowicz-Novljaković, która oprowadzała nas po zbiorach muzealnych, także dr Katarzyna Płonka-Bałus - kurator zbiorów, która opowiadała o losach Muzeum Czartoryskich.
Zapraszamy do słuchania.
Muzeum Czartoryskich w Krakowie
Muzeum Czartoryskich w Krakowie
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Prowadzenie: Dawid Dziedziczak
Goście: Prof. Andrzej Betlej (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), dr Katarzyna Płonka-Bałus (kurator zbiorów), Katarzyna Semkowicz-Novljaković (konserwator)
Data emisji: 17.12.2019
Godzina emisji: 21.30
am