Bohaterami tej opowieści są dwaj emigranci - Czesław Miłosz i Aleksander Wat.
Staraniem Miłosza, który w 1960 roku przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych i wykładał literaturę słowiańską na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, Wydział Języków i Literatur Słowiańskich zaprosił Wata na roczne stypendium. Był rok 1963. Poeci znali się od dawna, Miłosz doskonale zdawał sobie sprawę, że schorowany oraz żyjący w trudnych warunkach w Paryżu Wat potrzebuje pomocy. Kalifornia miała być jak wakacje od zmartwień.
Początkowo plan się powiódł. Jednak wkrótce narastające osamotnienie w nieznanym środowisku doprowadziło do pogorszenia stanu pisarza. Największym zmartwieniem stała się niemożność pisania. I tu dochodzimy do sedna – formą terapi stały się rozmowy, które Czesław Miłosz przeprowadzał z Aleksandrem Watem. Rozmowy rejestrowane na taśmie magnetofonowej! Rozmawiali o wszystkim – od stalinizmu, religii, literatury po przyjaźń i muzykę. W ten właśnie sposób powstała biograficzna powieść Wata pt. "Mój wiek. Pamiętnik mówiony"(rozmowy spisała Ola Watowa, żona Aleksandra Wata). Książkę wydano po raz pierwszy w 1977 roku (w Polsce pierwsze oficjalne wydanie miała w roku 1990).
W 1989 roku Krzysztof Rutkowski – pisarz, tłumacz, wykładowca - wieloletni współpracownik Radia Wolna Europa i RFI (Radio France International) opracował dla RWE cykl audycji "Czesław Miłosz i Aleksander Wat". Zbudował go na podstawie bezcennych taśm z zapisem rozmów obu pisarzy. To nie są dopieszczone w radiowym studiu nagrania, to dokumentalny zapis, w którym słychać pisarzy, otaczający ich świat, Olę Watową a sama rozmowa płynie nieśpiesznie. Jej ton jest niezwykle osobisty. Miłosz zadaje Watowi pytania lecz przede wszystkim, nie zakłóca opowieści, pozwala jej płynąć. Jest w tym słuchaniu niezwykły.
Odcinki emitowano od 2 września 1989 roku. 14 odcinków cyklu można znaleźć w serwisie Radia Wolności. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "Czesław Miłosz i Aleksander Wat".
Aby posłuchać pierwszego odcinka cyklu, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku.
(as)