- W Muzeum Narodowym we Wrocławiu można zobaczyć wystawę prac Magdaleny Abakanowicz, liczącą prawie 400 obiektów.
- Artystka ofiarowała dużą część swego dorobku tej instytucji.
- Założeniem Magdaleny Abakanowicz było bezpośrednie spotkanie widza z jej pracami.
To jedna z najbardziej oczekiwanych wystaw ostatnich lat. W 13 salach Pawilonu Czterech Kopuł w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zobaczymy kilkadziesiąt dzieł Magdaleny Abakanowicz. Większość z nich to wieloelementowe zespoły prac (w sumie blisko 400 obiektów).
Ekspozycja "Abakanowicz. Totalna" to retrospektywa albo - innymi słowy - totalna prezentacja twórczości znanej na świecie współczesnej polskiej artystki. Oprócz słynnych abakanów, rzeźb, grafik i obrazów zobaczyć można również materiały dokumentalne przedstawiające aktywność rzeźbiarki na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Abakanowicz i ekologia
Jak czytamy w opisie wystawy: "Abakanowicz - będąca w bliskiej relacji z naturą, wykorzystująca w sposób oryginalny naturalne tworzywa, takie jak włókna sizalowe, jutowe czy drewno - zostanie zaprezentowana jako artystka skupiona na badaniu kondycji ludzkiej, która doskonale wpisuje się w aktualny w sztuce współczesnej sposób myślenia recyklingowego i proekologicznego".
Warto dodać, że wystawa została otwarta dwa tygodnie po rekordowej aukcji dzieła Magdaleny Abakanowicz "Bambini", za które zapłacono 13,6 mln zł. To również rekord na rynku dzieł sztuki w Polsce.
13:25 2021_12_20 16_33_28_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 Dr Barbara Banaś i Iwona Dorota Bigos o wystawie prac Magdaleny Abakanowicz w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (Wybieram Dwójkę)
Muzeum we Wrocławiu obdarowane przez artystkę
Historia kolekcji to pokłosie wyjątkowej relacji artystki z wieloletnim dyrektorem Muzeum Narodowego we Wrocławiu Mariuszem Hermansdorferem. - On poznał artystkę w latach 70., wspólnie organizowali jedną z jej prezentacji na biennale w Sao Paulo. Muzeum Narodowe stanowiło zaplecze dla wielkoformatowych prac Magdaleny Abakanowicz, która potem ofiarowała ogromną część swego dorobku naszej instytucji - mówiła dr Barbara Banaś.
Na tej wystawie można też podziwiać mniej znane dzieła artystki. - Wśród nich jest "Koło z liną", pokazywane na biennale w Wenecji w 1980 roku. Ta praca to wyjątkowa pozycja w jej dorobku - powiedziała Iwona Bigos.
Abakany w kontakcie pośrednim
Dr Barbara Banaś dodała, że Magdalena Abakanowicz zakładała bezpośredni kontakt widza ze swoimi pracami. - Swe wystawy w galeriach komponowała tak, aby widzowie musieli się materialnie stykać z abakanami, przeciskać się między nimi, czuć ich siłę i wielkość, zapach, kształt i fakturę. W muzeum nie możemy sobie pozwolić na tak bezpośredni kontakt, ale zrobiliśmy, co było możliwe - podkreśliła.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Goście: dr Barbara Banaś, Iwona Dorota Bigos (Muzeum Narodowe we Wrocławiu)
Data emisji: 20.12.2021
Godzina emisji: 16.30
mo