54 głosy brzmiące, rejestr dzwonów i kotłów naturalnych; do tego złocony i polichromowany prospekt bogato zdobiony figurami aniołów i świętych - XVIII-wieczne organy kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu uchodziły za jeden z najcenniejszych tego typu instrumentów historycznego Śląska.
Ich budowę w 1750 roku rozpoczął Michael Engler - najsłynniejszy przedstawiciel wrocławskiej rodziny organmistrzów. Organy, zwane "głosem Śląska", zachwycały brzmieniem i wyglądem przez dwieście lat. Przetrwały liczne wojny, aż do pożaru, który w 1976 roku całkowicie zniszczył instrument.
Skomplikowany proces odbudowy rozpoczął się kilka lat temu - w prace zaangażowanych było blisko dwustu rzeźbiarzy, malarzy i stolarzy, a całość nadzorował organmistrz Andrzej Lech Kriese. To dzięki nim pod koniec stycznia "głos Śląska" znów zabrzmiał we Wrocławiu po trwającej kilkadziesiąt lat przerwie.
Co jest mózgiem organów? A jego płucami lub ścięgnami? O budowie niezwykłego instrumentu i jego historii opowiedział Andrzej Lech Kriese, który pozwolił nam zajrzeć nawet do wnętrza organów...
Na instrumencie, specjalnie dla Dwójki, zagrała prof. Hanna Dys, a historię kościoła św. Elżbiety przybliżył dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia - Maciej Łagiewski.
Zobacz zapowiedź audycji:
29:56 2022_02_23 21_29_42_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Odzyskany "głos Śląska" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Prowadziła: Monika Zając
Data emisji: 23.02.2022
Godzina emisji: 21.30