Westerplatte i jego honorowi obrońcy

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 21:27
Obrona Westerplatte we wrześniu 1939 roku ma w polskiej pamięci miejsce szczególne. Po ponad 83 latach od tych wydarzeń ciała dziewięciu poległych obrońców oraz ich dowódcy, majora Henryka Sucharskiego, zostaną uroczyście pochowane. 
Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte
Pomnik Obrońców Wybrzeża na WesterplatteFoto: shutterstock.com

Wciąż trwają spory co do tego, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa; niektórzy sugerują, że bombardowanie Wielunia, starcia przygraniczne na Śląsku czy walki w Jeziorkach odbyły się wcześniej niż ostrzał półwyspu. Nie ma jednak wątpliwości, że tygodniowy opór polskich żołnierzy na Westerplatte i ich honorowa kapitulacja na trwałe zapisały się w polskiej historii.

Po ponad 83 latach od tych wydarzeń ciała dziewięciu poległych obrońców oraz ich dowódcy, majora Henryka Sucharskiego, zostaną uroczyście pochowane.

O tym, jak do tego doszło oraz o powstającym Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku opowiadali prof. Grzegorz Berendt - dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - oraz Adam Dziewanowski, zastępca kierownika tamtejszego Działu Archeologicznego, który pracował przy badaniach na terenie półwyspu.

Czytaj też:

Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 broniły Westerplatte przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, a około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych - na około 120.

Na gdańskim Westerplatte otwarty zostanie nowy Cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego. 4 listopada odbędzie się pochówek dziesięciu wojskowych, którzy bronili półwyspu przed niemiecką agresją na początku kampanii wrześniowej w 1939 r.


Posłuchaj
28:10 2022_11_02 21_30_19_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Wokół historii obrony Westerplatte (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Goście: prof. Grzegorz Berendt (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), Adam Dziewanowski (zastępca kierownika Działu Archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

Data emisji: 2.11.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Westerplatte. Zamiast 12 godzin walczyli 7 dni

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2024 06:05
Siódmy dzień walk był dniem ostatecznym. 7 września 1939 roku zabrakło amunicji, a żołnierze byli skrajnie wyczerpani fizycznie. Major Henryk Sucharski podjął decyzję o kapitulacji. Zdawał sobie sprawę, że dalsza walka przyniosłaby tylko kolejne ofiary.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Symbol od początku II wojny światowej". Prof. Berendt o znaczeniu polskiej obrony Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 00:30
Zamiast 12 godzin, polscy obrońcy Westerplatte walczyli siedem dni. To miejsce stało się symbolem już w początkowych dniach II wojny światowej - w taki sposób o pierwszej bitwie we wrześniu 1939 roku powiedział profesor Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
rozwiń zwiń