Henryk Bardijewski debiutował w 1955 roku. W swoim dorobku artystycznym ma kilkanaście tomów opowiadań, w tym "Rysunki na piasku", "Lustra" czy "Kraina intymności". Jest też autorem powieści, utworów satyrycznych i sztuk teatralnych. Realizatorami słuchowisk według jego tekstów byli znani reżyserzy radiowi, w tym Janusz Kukuła, Juliusz Owidzki i Zbigniew Kopalko. Jego słuchowiska radiowe nadawane były w wielu radiofoniach europejskich, między innymi niemieckiej, włoskiej, czeskiej, angielskiej i francuskiej.
37:43 2020_12_18 21_11_25_PR1_Kulturalna_Jedynka.mp3 Wspomnienie o Henryku Bardijewskim (Kulturalna Jedynka)
Niebanalna znajomość
Z Henrykiem Bardijewskim przyjaźnił się reżyser i pisarz - Maciej Wojtyszko, który wspomina, że ich znajomość zaczęła się dosyć niebanalnie. - Poznałem Henryka w ten sposób, że popełniłem nieświadomy plagiat - zdradza reżyser. - Napisałem sztukę do telewizji o tym, że przedmioty się buntują i rzucają na ludzi, a w tym samym czasie Henryk pisał podobne słuchowisko. (...) Poczułem daleko posunięte pokrewieństwo dusz, bo jeżeli dwóch ludzi w tym samym czasie pisze coś bardzo podobnego to jest pokrewne i długo czytałem to co on napisał - opowiada.
"Wprowadzenie w świat literatury"
Henryk Bardijewski miał też w swoim dorobku sztuki, słuchowiska i książki dla dzieci, między innymi "Baśń o latającym dywanie" i "Każdy może zostać... odkrywcą". Jak mówi córka pisarza (również pisarka) - Lilianna Bardijewska - ojciec wprowadził ją w świat literatury. - Podsunął mi pierwsze lektury, dzięki niemu bardzo wcześnie, jeszcze w szkole podstawowej, odkryłam literaturę oświeceniową - wspomina. - Byliśmy bardzo szczęśliwą rodziną, świetnie się porozumiewaliśmy na poziomie kulturowym i te poziomy poczucia humoru i nas w domu obowiązywały na co dzień - dodaje.
Ceniona twórczość
Słuchowiska pisarza wielokrotnie reżyserował Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Czy rozpoznałby teksty Henryka Bardijewskiego "w ciemno"? - Wystarczyło spojrzeć na imiona lub nazwiska bohaterów bym wiedział, że napisał to Henryk Bardijewski - stwierdza. - Jedną z cech charakterystycznych tej twórczości jest stosowanie tzw. imion znaczących, które z pozoru mogą wydawać się mylące. Czasami decydował się obdarzyć kogoś cechami przeciwnymi do imienia bohatera - zauważa Janusz Kukuła.
Czytaj również:
***
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Magda Mikołajczuk
Data emisji: 18.12.2020 r.
Godzina emisji: 21.11
IAR/ans