Prof. Kazimierz Braun: opowiadam o mojej pracy za pomocą struktury piramidy

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 20:00
- Siedząc na Piramidzie Słońca, pomyślałem sobie, że moją pracę, moje myślenie o teatrze, moje pisanie o teatrze, i nie tylko o teatrze, można opowiedzieć, posługując się właśnie strukturą piramidy - mówił w Dwójce prof. Kazimierz Braun o swojej najnowszej książce pt. "Piramida. Wspomnienia nie tylko teatralne".
Okładka książki Kazimierza Brauna
Okładka książki Kazimierza BraunaFoto: materiały promocyjne

Cztery ściany piramidy

Wybitny teatrolog, reżyser, znawca twórczości Szekspira, Norwida i Różewicza, wykładowca i pisarz postanowił po raz kolejny nadać literacką formę swoim wspomnieniom, tym razem koncentrując się na działalności twórczej i akademickiej.

W przedmowie profesor Braun pisze: "Siedziałem, łapiąc oddech, na najwyższym tarasie Piramidy Słońca w Teotihuacan w Meksyku. Na piramidę można było się wspiąć. Jej pochyłe ściany miały bowiem z jednego boku szerokie, kamienne schody - bardzo strome, z jednego stopnia na następny było około metra. [...] Cztery ściany piramidy - cztery dziedziny mojej pracy: teatr, pedagogika, teatrologia, literatura. Posłużę się więc metaforą piramidy. Opowiem o moim wspinaniu się na każdą z czterech jej ścian. Bo, tak, to była jedna budowla, to było jedno życie".

O niektórych z najważniejszych schodów podczas tej wspinaczki autor, mieszkający od lat 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, opowiadał na antenie Dwójki.


Posłuchaj
29:32 Dwójka rozmowy po zmroku 5.04.2023.mp3 Prof. Kazimierz Braun o swojej najnowszej książce pt. "Piramida. Wspomnienia nie tylko teatralne" (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Książka "Piramida. Wspomnienia nie tylko teatralne" ukazała się na początku tego roku. Wydawnictwu patronuje Program 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: prof. Kazimierz Braun (teatrolog, reżyser)

Data emisji: 5.04.2023

Godz. emisji: 19.30

mo/pg

Czytaj także

Czytanie jest dobre na wszystko - rozmowa z prof. Ryszardem Koziołkiem

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 22:00
Profesor Ryszard Koziołek co kilka lat odchodzi od dyskursu ściśle literaturoznawczego i dzieli się z szerszym gronem czytelników esejami o tym, jak czytać klasyczną i współczesną literaturę oraz jak wykorzystać lektury do refleksji nad naszymi współczesnymi problemami. Tytuł jego najnowszej książki brzmi jak recepta - "Czytać, dużo czytać".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wacław Holewiński: Karol Jaroszyński był najbogatszym Polakiem w dziejach

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 18:00
- Zrobiono takie przeliczenia w stosunku do najbogatszego Polaka dzisiaj. Ma on raptem 20 procent tego, co miał Karol Jaroszyński. To był człowiek z absolutnej elity finansowej nie tylko ówczesnej Europy, ale i całego świata. Ludzi o podobnej skali bogactwa było prawdopodobnie kilkunastu w całym świecie - mówił Wacław Holewiński o bohaterze swojej najnowszej książki pt. "Cieniem będąc, cieniem zostałem".
rozwiń zwiń