Prof. Zbigniew Mikołejko we wspomnieniach. "Był grawitacyjnym punktem intelektualnym"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 10:48
Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, zmarł w połowie kwietnia w wieku 72 lat. W audycji "Rozmowy po zmroku" jego znajomi i współpracownicy podzielili się swoimi doświadczeniami z profesorem. Dr Grzegorz Brzozowski, prof. Andrzej Gniazdowski, dr Anton Marczyński i ks. prof. Henryk Paprocki zgodnie stwierdzili, że był to nie tylko znakomity pedagog, ale również pomocny człowiek.
Zbigniew Mikołejko był profesorem dr. hab. nauk humanistycznych, pełnił funkcję kierownika Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Był także członkiem Akademii Amerykańskiej w Rzymie (1996) oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (2020)
Zbigniew Mikołejko był profesorem dr. hab. nauk humanistycznych, pełnił funkcję kierownika Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Był także członkiem Akademii Amerykańskiej w Rzymie (1996) oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (2020)Foto: Tytus Żmijewski/PAP
  • Prof. Zbigniew Mikołejko był filozofem, historykiem religii, poetą i pedagogiem.
  • Jego współpracownicy i znajomi podkreślają, że był człowiekiem, który nie odmawiał pomocy.
  • Bohater audycji zmarł w wieku 72 lat.

Czasami w naszym życiu spotykamy ludzi, którzy dają do myślenia. Ludzi, którzy wnikliwie obserwują świat ludzkich spraw i z pasją opowiadają o własnych doświadczeniach. Ludzi, dla których życie, sztuka i myśl stanowią nierozdzielną całość. Jedną z takich osób był zmarły 15 kwietnia prof. Zbigniew Mikołejko.

Grawitacyjny punkt intelektualny

Prof. Andrzej Gniazdowski, wspominając prof. Mikołejkę, określił go jako jedną z najważniejszych osób w swoim życiu naukowym. - Zbyszek był grawitacyjnym punktem intelektualnym przez całej moje życie. Przede wszystkim byłem pierwszym, nieformalnym doktorantem na początku lat 90. Profesor był też pomysłodawcą mojej rozprawy doktorskiej - zdradził.

- Wszystko, co istotne w moim naukowym życiu, zawdzięczam właśnie profesorowi - dodał.

Działalność prof. Mikołejki

Dr Grzegorz Brzozowski zdradził, że do profesora Mikołejki trafił wtedy, kiedy szukał pomysłu na swoją pracę. - Swoją rozprawę doktorską pisałem na Wydziale Scjologii UW. Tak bywa z doktoratem, że szuka się ciągle wskazówek, i w ten sposób trafiłem na seminarium do profesora. To był skuteczny element mojego błądzenia - powiedział.

Zbigniew Mikołejko był jednak nie tylko dydaktykiem, ale również osobą, na którą można było liczyć. - Seminarium naukowe pozwoliło mi poznać profesora nie tylko z działań dydaktycznych, ale także tych, w które angażował swoich studentów: wyprawy w Polskę czy kontakty ze sztuką - zaznaczył.

Zmiana życia

Dr Anton Marczyński podkreślił, że dzięki profesorowi wiele osób mogło zmienić swoje życie. - W pierwszej kolejności trzeba powiedzieć o tym, że oprócz tego, iż profesor był wybitnym umysłem, to naprawdę udzielał się w życiu bardzo wielu ludzi i zmieniał to życie - zaznaczył.

- W sytuacjach nie tylko związanych z akademią, ale takich życiowych i dramatycznych, gotów był zaryzykować wszystkim i po prostu pomóc. Od tego wszystko się zaczynało - dodał.

Ciągłe poszukiwanie

Ksiądz prof. Henryk Paprocki zwrócił uwagę, że prof. Mikołejko ciągle poszukiwał. - Przede wszystkim zaobserwowałem, że mam do czynienia z erudytą. Niesamowicie oczytanym, który jest człowiekiem ciągle poszukującym. Bardzo trudno było mi go zdefiniować. Sam określał się jako ateista, ale ja bym go sklasyfikował jako agnostyka poszukującego - ocenił.


Posłuchaj
29:13 PR2 2024_04_29-21-30-00.mp3 Dr Grzegorz Brzozowski, prof. Andrzej Gniazdowski, dr Anton Marczyński i ks. prof. Henryk Paprocki o prof. Zbigniewie Mikołejko (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Gość Dwójki powiedział, że efekty poszukiwań prof. Mikołejki są widoczne w książkach. - Szukał ciągle tego miejsca dla siebie i to zaowocowało przede wszystkim jego świetnymi książkami. Każda z nich jest bowiem poszukiwaniem czegoś i próbą dojścia do jakichś wniosków - zaznaczył.

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Goście: dr Grzegorz Brzozowski (socjolog i filmowiec), prof. Andrzej Gniazdowski (filozof z Polskiej Akademii Nauk), dr Anton Marczyński (filozof, szef sekcji ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy), ks. prof. Henryk Paprocki (filozof, teolog prawosławny)

Data emisji: 29.04.2024

Godzina emisji: 21.30

dz/pg/kormp

Czytaj także

"Pokonany, a jednak aktywny". Kulturowe twarze diabła

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 16:01
- To jedna z największych tajemnic chrześcijaństwa: dlaczego diabeł, który został zwyciężony przez Chrystusa, jest wciąż aktywny - mówił ks. prof. Witold Kawecki w audycji o kulturowych, a wypływających z religii, wyobrażeniach złego ducha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Eseje przygodne" prof. Zbigniewa Mikołejko

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 22:00
Naszym gościem w "Klubie Trójki" był profesor Zbigniew Mikołejko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egocentryzm - własny punkt widzenia ponad wszystko

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 14:00
Gościem audycji z cyklu "Rachunek myśli" był dr Piotr Stankiewicz, filozof i pisarz. Tym razem rozmawialiśmy o egocentryzmie.
rozwiń zwiń