- W Gdańsku zakończył się dziesiąty festiwal ORGANy PLUS+.
- Program 2 Polskiego Radia był patronem medialnym wydarzenia.
- Zapraszamy do wysłuchania reportażu podsumowującego festiwal. Jego autorem jest Jan Kanty Zienko.
Muzyka XVII-wiecznego Królewca, współczesne kompozycje na akordeon i organy oraz neoromantyczne chóry zabrzmiały w Gdańsku pod hasłem "Moderna". Program obejmował utwory od baroku po współczesność. Za nami dziesiąty, jubileuszowy festiwal ORGANy PLUS+.
ORGANy PLUS+ - frajda dla artystów
Punktem wyjścia i wspólnym mianownikiem wszystkich występów były organy, które wystąpiły w połączeniu z różnymi instrumentami i czy głosem ludzkim.
- Wielu artystów, którzy występują na naszym festiwalu, proponuje nam program, bo wie, że mamy takie warunki, w których możliwa jest realizacja programów, które są niewykonalne w innych miejscach. Są też sytuacje, że artyście zagrali jakiś program gdzieś indziej, a u nas na festiwalu mogą to zrobić z wykorzystaniem takiego samego instrumentarium, takiej samej przestrzeni, takiego samego układu wykonawców - wyjaśniał pomysłodawcą i dyrektor wydarzenia prof. Andrzej Szydełko. - Te koncerty oczywiście są dla melomanów, ale także i dla artystów. Ci artyści mają z tego bardzo dużą frajdę - zapewnił.
Jan Kanty Zienko w swoim reportażu rozmawiał także o manierystycznych organach w kościele św. Trójcy, belgijskim projekcie muzycznym Dyniowa Chatka zespołu Hathor Consort oraz przyjaźni pomiędzy akordeonistami.
Program 2 Polskiego Radia był patronem medialnym wydarzenia.
28:28 [i] Gdańsk Organy Plus_01.mp3 Andrzej Szadejko o festiwalu ORGANy PLUS+ (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Organy w centrum uwagi
Pośród niezliczonych wydarzeń organowych w Gdańsku, na Pomorzu, w Polsce i na świecie festiwal stał się jedną z najważniejszych scen prezentujących żywe, nowe i pogłębione interpretacje muzyki dawnej, w której organy stanowią ważny komponent.
Dziesięć lat festiwalu ORGANy PLUS+® to 90 autorskich koncertów z udziałem 905 artystów z 24 krajów, w tym 32 debiuty i 48 premier muzycznych, kursy, panele dyskusyjne, wykłady. Słowem udało się w Gdańsku stworzyć międzynarodowy format, który nie tylko jest atrakcyjny dla melomanów i adeptów sztuki muzycznej, ale również umożliwia artystom z wielu krajów realizację swoich marzeń twórczych.
W jubileuszowym roku 2024 stu czterdziestu artystów z sześciu krajów europejskich w trakcie jedenastu tematycznych koncertów przedstawiło utwory trzydziestu dwóch kompozytorów, w tym wiele nie tylko po raz pierwszy w Polsce, ale również na świecie.
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Autor reportażu: Jan Kanty Zienko
Data emisji: 28.05.2024
Godzina emisji: 21.30
mgc/wmkor