"Świadectwo" - reportaż Joanny Bogusławskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2024 18:00
Ryszard Zieliński miał osiem lat, kiedy wybuchła II wojna światowa. Jego ojciec pracował na terenie warszawskiego getta. Wyprowadził stamtąd żydowskie małżeństwo Paulinę i Kazimierza Berków. Zapraszamy na reportaż Joanny Bogusławskiej pt. "Świadectwo", który opowiada o tej niesamowitej historii.
Widok z ruin getta warszawskiego na plac Grzybowski i kościół Wszystkich Świętych w 1944 roku
Widok z ruin getta warszawskiego na plac Grzybowski i kościół Wszystkich Świętych w 1944 rokuFoto: NAC

Paulina i Kazimierz Berkowie zamieszkali z rodziną Ryszarda Zielińskiego na warszawskiej Ochocie przy placu Narutowicza. Po powstaniu warszawskim wszyscy trafili do obozu w Pruszkowie. Tam rozdzielono Ryszarda od rodziców. Odnalazła go Paulina Berek i tym razem ona zaopiekowała się synem swoich wybawców. Z Pruszkowa trafili do obozu jenieckiego w Oranienburgu.


Posłuchaj
29:03 Rozmowy po zmroku reportaż 2024_09_05-19-28-06.mp3 "Świadectwo" - reportaż Joanny Bogusławskiej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Po wojnie Ryszard odnalazł rodziców i wrócił z nimi do Warszawy. Pod koniec lat 90. otrzymał list z Australii od Pauliny Berek. W 1999 roku Zbigniew, Kazimiera, a także ich syn Ryszard, zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata za swoją pomoc Żydom, którą nieśli w czasie II wojny światowej z narażeniem życia. Syn Ryszarda - Mieszko stara się o to, by zachować pamięć o tych wydarzeniach.

***

Przygotowała: Justyna Piernik

Autor reportażu: Joanna Bogusławska

Data emisji: 5.09.2024

Godzina emisji: 21.30

Reportaż wyemitowano w audycji "Rozmowy po zmroku".

dz/kmp

Czytaj także

Ludzie kultury wspominają II wojnę światową

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 13:10
W audycji "Wspomnienia z czasów wojny" prezentujemy z nagrań archiwalnych opowieści ludzi kultury, którzy przeżyli II wojnę światową. Wywarła ona ogromny wpływ na ich życie. Zapraszamy do Programu 2 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do piątku (2-6.09), o godz. 12.45.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemysław Lis o podcaście "A więc wojna": historia to przede wszystkim emocje

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2024 12:29
Archiwalne nagrania, komentarze historyków, wspomnienia świadków, filmy i zdjęcia - to wszystko znaleźć można w czteroodcinkowym podcaście zatytułowanym "A więc wojna". Produkcja Polskiego Radia oparta została na unikalnych materiałach archiwalnych. - W podcaście usłyszeć można cały wachlarz emocji świadków i uczestników wydarzeń września 1939 roku - mówił w Dwójce Przemysław Lis, jeden ze współautorów produkcji.
rozwiń zwiń