Zanim w 2000 roku Szwedzka Akademia przyznała lierackiego Nobla Gao Xingjianowi, Mo Yan był uważany przez znawców za najpoważniejszego kandydata do tego tytułu. Adaptacja jego powieści "Klan czerwonego sorga" była reżyserskim debiutem Zhanga Yimou, od tego filmu zaczęła się także kariera chińskiej aktorki Gong Li.
Mo Yan urodził się 17 lutego 1955 roku w prowincji Szantung. W czasie rewolucji kulturalnej w Chinach rzucił szkołę i pracował w tłoczni oleju. W wieku dwudziestu lat wstąpił do Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Pisać zaczął w 1981 roku, pełniąc jeszcze służbę wojskową. Trzy lata później został wykładowcą na wydziale sztuki i literatury w szkole wojskowej. Zdobył doktorat za pracę o twórczości Lu Xuna - pisarz uznawany za najwybitniejszego chińskiego autora XX wieku.
Mo Yan jest autorem wielu powieści i opowiadań. W 1996 roku wydał powieść o ostatnich pięćdziesięciu latach historii Chin z perspektywy kobiet. W ChRL została zakazana. Jego twórczość jest porównywana z prozą Franza Kafki. A książki zostały przetłumaczone na wiele języków, m.in. angielski, francuski, niemiecki i hiszpański.
Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Pekinie, poznał Mo Yana osobiście. Przeprowadził z nim wywiad. Jak mówi, to człowiek bardzo skromny, choć w Chinach bardzo popularny. Wyjaśnia, że laureat Nobla stara się nie poruszać tematów politycznych, ale polityka jest w jego książkach obecna.
polskieradio.pl/Wikipedia, tj
Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>