Polscy dyrygenci przegrywają na starcie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:00
Specjaliści wieszczą, że w polskiej dyrygenturze nadciąga luka pokoleniowa. W Dwójce dyskutowaliśmy o tym, co zrobić, by znaleźć godnych zastępców dla odchodzących mistrzów.
Audio
Polscy dyrygenci przegrywają na starcie
Foto: Glow Images/East News

W niedzielę zakończył się IX Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. To spotkanie z młodymi adeptami sztuki dyrygenckiej sprowokowało rozmowy na temat sytuacji dyrygentów w Polsce, i tego, dlaczego przegrywają rywalizację ze swoimi zagranicznymi rówieśnikami.

- W ubiegłym roku, w Białymstoku, w konkursie dyrygenckim wystartowało 30 osób z różnych krajów, w tym 15 Polaków, i nikt z naszych nie doszedł do trzeciego etapu – opowiadał w "Rozmowach po zmroku" wybitny dyrygent, Tadeusz Strugała. To tylko jeden z wielu przykładów rosnącej dysproporcji między polskimi dyrygentami, a resztą świata.

Gość Anny Skulskiej i Marcina Majchrowskiego przyczyny tego stanu upatrywał w niedostatkach szkolenia. - Studia dyrygenckie w Polsce polegają na tym, że przez pięć lat dyryguje się przy dwóch fortepianach. Podczas gdy ich zagraniczni rówieśnicy regularnie nabywają doświadczenia w pracy z zawodowymi orkiestrami - przedstawiał sytuację Strugała.

Na potrzebę stałej współpracy młodych dyrygentów z mistrzami batuty uwagę zwracali pozostali goście audycji: Marek Pijarowski, Wojciech Michniewski, Michał Dworzyński i Dorota Szwarcman.

Jak wyglądają inne problemy polskich dyrygentów, dowiesz się z nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Sergiu Celibidache w 100. rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 17:13
28 czerwca 1912 roku w rumuńskim mieście Roman urodził się jeden z najsłynniejszych dyrygentów ubiegłego stulecia, muzyk-filozof, zamieniający koncert w niezwykłe przeżycie duchowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka jest jak matematyka, bywa hermetyczna

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2012 13:15
- To sztuka bardzo abstrakcyjna. Trudno powiedzieć, czy inspiruje ją literatura, czy jest odwrotnie - uważa kompozytor i dyrygent Wojciech Michniewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistrz batuty o nowych wyzwaniach artystycznych

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 19:54
Zamieszkały od lat w Polsce brazylijski dyrygent José Maria Florêncio opowie o swoich bliższych i dalszych planach.
rozwiń zwiń