Głowa George'a W. Busha i zaskakujący realizm "Gry o tron"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 10:26
- Ludzie oczekują od seriali aktualnego komentarza do rzeczywistości, jeżeli się nie pojawia to sami go dopisują - mówiła w Dwójce znawczyni kina i seriali, Magdalena Lankosz.
Audio
  • Zagadkowy świat seriali - dyskusja z udziałem Magdaleny Lankosz i Kamila Śmiałkowskiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Praca na planie Gry o tron
Praca na planie "Gry o tron"Foto: mat.prasowe

Dni, tygodnie, miesiące, a od niedawna "serialowe sezony". Dla wielu milionów ludzi to właśnie ta ostatnia "nowa jednostka czasu" najżywiej wybija dziś rytm życia. Przez lata uznawane za synonim łatwej i niezbyt wyszukanej rozrywki, naturalne środowisko dla mniej zdolnych aktorów, seriale są dziś gatunkiem wychwalanym przez czołowych twórców kina. - To ostatnie od lat 90. stoi w pułapce starych szablonów, kosztuje coraz więcej i jest coraz bardziej ryzykowne - mówiła w jednym z wywiadów Katarzyna Adamik.Seriale wydaja się iść w odmiennym kierunku. Wśród ich twórców trwa wyścig na najbardziej nowatorski pomysł.

Tym co pociąga wielu reżyserów w serialowej formule jest niezwykła elastyczność w prowadzeniu historii, ale też możliwość igrania z widzem poprzez przemycania do scenariuszy elementów bieżącej rzeczywistości. - Przykładem może być serial "Biblia" gdzie w pewnym momencie pojawił się czarnoskóry aktor, którego widzowie bardzo szybko zidentyfikowali jako prezydenta Obamę - opowiadała Magdalena Lankosz. - To pokazuje, że my czekamy na ten serialowy łącznik z naszą rzeczywistością - zwracała uwagę.

Realizmem zaskakuje serial, "Gra o tron", który, choć oparty na fantastycznej sadze George R.R. Martina, jest doceniany i oglądany nie tylko przez fanów historii ze smokami i trolami w roli głównej. - To jest jeden z najciekawszych trendów w serialach, czyli opowiadanie historii fantastycznych w zupełnie realistyczny sposób - opowiadał Kamil Śmiałkowski. - "Gra o tron" pokazuje takie średniowiecze jakie zawsze chcieliśmy zobaczyć, jakie wydawało nam się że istnieje, a jakie w kinie potrafił pokazać może Jean-Jacques Annaud w "Imieniu Róży" - wyjaśniał.

Ale i w świecie rycerzy twórcom "Gry o tron" udało się przemycić elementy współczesne. W 9 odcinku pierwszej serii, w jednej ze scen na palu pojawiła się plastikowa głowa, którą widzowie zidentyfikowali jako maskę George'a W. Busha...

Więcej o fascynującym, a czasami zagadkowym świecie seriali w nagraniu audycji.

Zobacz więcej na temat: telewizja
Czytaj także

Polka na rosyjskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 15:15
Maryna Mniszkówna - piękna, zdecydowana i wojownicza niewiasta - została osadzona na tronie moskiewskim jako żona Dymitra Samozwańca. Pozbawiona władzy do końca walczyła o jej odzyskanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

George R. R. Martin w Czwórce! Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 14:21
George R. R. Martin to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy fantasy. W Czwórce ekskluzywny wywiad z twórcą sagi "Pieśń lodu i ognia", która bije rekordy popularności. W piątek na antenie do zdobycia książki z autografami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Serial "Gra o Tron" hitem wśród internetowych piratów

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 10:39
Każdy odcinek "Gry o Tron", serialu produkcji HBO, był ściągany średnio 4,28 mln razy.
rozwiń zwiń