Co mówi nam warszawska Praga?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 12:00
Dlaczego po prawej stronie Wisły czujemy się jak "wśród dzikich"? Z teoretykami i praktykami antropologii miasta Piotr Kędziorek spotkał się w "Rozmowach po zmroku".
Audio
  • Co mówi nam warszawska Praga? (Dwójka/Rozmowy po zmroku)
Praga, Kamienica pod Sowami, 2010 rok
Praga, Kamienica pod Sowami, 2010 rokFoto: Wikipedia/CC/Darwinek

- Pragę postrzegamy jako Warszawę prawdziwą, tajemniczą, egzotyczną - mówił w Dwójce Krzysztof Cibor, etnolog z magazynu "Op.Cit" - Ale jest też druga strona medalu. Pamiętam gazetową recenzję filmu "Rezerwat", opowiadającego właśni o prawobrzeżnej Warszawie. Krytyk obejrzał go właśnie w praskim kinie i opisywał to doświadczenie jak pobyt wśród dzikich. Ludzie rzekomo reagowali na obraz tak, jak reagowano kilka lat po wynalazieniu kina... - dodaje.

Prawobrzeżna Warszawą zajmuje się już od czasu studiów w stolicy Katarzyna Kuzko, obecnie etnolog z Muzeum Warszawskiej Pragi. W "Rozmowach po zmroku" opowiadała ona o tworzeniu archiwum wspomnień mieszkańców dzielnicy oraz o nowej, coraz poważniej traktowanej na całym świecie dyscyplinie wiedzy, jaką jest historia mówiona. W ten nurt wpisują się prace historyczki sztuki Magdaleny Stopy, która spisuje dramatcyczne losy mieszkańców ocalałych przedwojennych kamienic terenu całej Warszawy.

W audycji Piotra Kędziorka była również mowa o tym, że w mieście odnaleźć można stosunki społeczne rodem z kultur plemiennych, a w przestrzeni wiejskiej spotkać można autentycznych blockersów. A dr Anna Kuczyńska-Skrzypek wyjaśniła, jak antropolgia z nauki badającej niewielkie społeczności lokalne stała się dyscypliną globalną, skoncentorwaną w szczególności na życiu wielkich aglomeracji.

mm

Zobacz więcej na temat: Praga Warszawa
Czytaj także

Widoki dawnej Warszawy: akwarele Kopczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 15:27
Akwarele autorstwa malarza Bronisława Kopczyńskiego przedstawiające często już nieistniejące widoki dawnej Warszawy głównie Starego Miasta i Pragi z lat 1916-49 będzie można od środy oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwiedzanie Warszawy szlakiem "Bejbi blues” i "Drogówki"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 11:30
Nietypowe, nieszablonowe, tematyczne trasy zwiedzania zdobywają coraz większą popularność w wielkich miastach. Przewodnicy grupy "Warsoff" pokazują Warszawę śladami PRL, różnych wyznań, znanych warszawianek, plenerów filmowych, czy też tropem przedwojennego półświatka.
rozwiń zwiń