Mali świadkowie piekła Rosji

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 15:30
Doświadczyły spraw, przed którymi dzieci powinny być chronione. Dlatego wojny nie zapomniały nigdy. Ich wspomnienia spisała Swietłana Aleksijewicz w książce "Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy".
Audio
  • O książce Swietłany Aleksijewicz "Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy" rozmawiają Lidia Ostałowska, prof. Jerzy Kochanowski i Katarzyna Nowak (Dwójka/Rozmowy po zmroku).
Fragment okładki książki Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcySwietłany Aleksijewicz
Fragment okładki książki "Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy" Swietłany Aleksijewicz Foto: materiały promocyjne

- Twórczyni reportażu nie zabiera głosu, pozwalając przemawiać swoim rozmówcom. Od siebie dodaje tylko parę słów wstępu - mówili w Dwójce Lidia Ostałowska i prof. Jerzy Kochanowski o nowo wydanej w Polsce książce Swietłany Aleksijewicz.

Goście "Rozmów po zmroku" zauważyli, że w pierwszej swojej książce "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" Swietłana Aleksijewicz obiera drogę przeciwną, czyli zadaje pytania. - Jeśli chodzi o "Ostatnich świadków", język tej książki pozwala zgadnąć, że mimo wszystko autorka nie odeszła daleko od tej metody. Można wyczuć, że ingerowała w wypowiedzi dzieci, odświeżała ich pamięć. Da się nawet usłyszeć pytania, jakie zadawała - powiedziała Lidia Ostałowska. Zgodził się z nią prof. Kochanowski, który dodał, że trudno czynić z tego zarzut autorce, mającej za sobą lata przerabiania wciąż tego samego tematu.

Książkę "Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głosy dziecięce" Swietłana Aleksijewicz wydała w tym samym roku, co poprzednią. Jak opowiadał prof. Kochanowski, wydanie reportażu "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" nie przyszło jej łatwo. - W latach 80. można już było pisać śmielej, ale to dzieci, a nie kobiety "pasowały" do wypracowanego schematu. Wizja wojny przedstawiana przez kobiety diametralnie różniła się od tej przekazywanej w szkołach, to trudno było przełknąć - powiedział.

Rozmawiała Katarzyna Nowak.

mk

Czytaj także

Paweł Chodorkowski: nigdy nie wątpiłem w niewinność ojca

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2013 17:00
- Centralizacja władzy w Rosji rozwinęła się do tego stopnia, że walka z sądownictwem jest jednocześnie batalią z najwyższymi władzami - mówił w Dwójce syn milionera podczas rozmowy o książce pod wszystko mówiącym tytułem "Więzień Putina".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Szejnert w najpiękniejszym sklepie PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 17:30
Znakomita dziennikarka opowiadała w Dwójce o swoich nowo wydanych reportażach z lat 70. XX wieku, "My, właściciele Teksasu", przejmujących historiach o codzienności "zwyczajnych niezwyczajnych" bohaterów PRL-u.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Abchazja: zdobyli niepodległość. Skazali się na niebyt

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 14:50
- Mało mnie interesuje aptekarskie odmierzanie, kto ma w konflikcie więcej racji. Mnie interesuje stan psychiczny, mentalność Abchazów i czego się można przez ten kawałek ziemi dowiedzieć o reszcie Kaukazu, o nas - mówi Wojciech Górecki, autor książki reporterskiej "Abchazja".
rozwiń zwiń