- To robi wrażenie, zwłaszcza jeśli porównamy to z obrazem współczesnego himalaizmu, który jest sportem wyczynowym - tłumaczył gość Aldony Łaniewskiej-Wołłk, autor publikacji "Polscy himalaiści". - Zdjęcie to zrobiono po zdobyciu przez nich szczytu, przed wojną bardzo dobrze znanego, uznawanego za spore wyzwanie.
Mimo licznych w ostatnich latach publikacji o tematyce górskiej, historia ekspedycji z 1939 roku nie została dotąd szerzej opisana. Sytuację tę zmienia książka Dariusza Jaronia, której bohaterami są zdobywcy szczytu Nanda Devi East z 2 lipca 1939 roku: Jakub Bujak i Janusz Klarner. W wyprawie towarzyszyli im także Adam Karpiński, ojciec polskiego himalaizmu, oraz Stefan Bernadzikiewicz, którzy dwa tygodnie po alpinistycznym wyczynie Polaków zginęli w lawinie.
Devi wygląda niesłychanie wyniośle, aż zatyka i strach ogarnia. Przyglądałem się naszej grani przez lornetkę. Górna część jest znacznie dłuższa niż widoczne to było na zdjęciach spod Nanda Kot (...). Nie wiem, czy to się da zrobić, ale jeśli się da, to będzie bardzo ciężka robota. Ale szczyt wspaniały i warto się nad nim potrudzić. Jakub Bujak
- Skład tej wyprawy krystalizował się przez lata. Adam Karpiński, znany z fascynacji wspinaczką, już w latach 20. namawiał do zdobycia Mont Everestu. Przez lata był orędownikiem tego, żeby Polacy w Himalaje pojechali. Projektował i z pomocą żony produkował sprzęt wysokokogórski. Stefan Bernadzikiewicz z kolei, pasjonat gór, całe swoje życie dostosował do wypraw - opowiadał Dariusz Jaroń.
Jak pionierzy polskiego himalaizmu przygotowywali się do tej historycznej wyprawy? Co o niej wiemy? Jak potoczyły się losy zdobywców Nanda Devi East? Zapraszamy do odsłuchania nagrania audycji.
***
Audycja: "Rozmowy po zmroku"
Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk
Gość: Dariusz Jaroń (autor książki "Polscy himalaiści")
Data emisji: 31.01.2019
Godzina emisji: 22.00
at/mko